Menu

'Altın Aslan' belgesele gitti

'Altın Aslan' belgesele gitti

70 yıldır düzenlenen Venedik Film Festivali, dünyanın en prestijli sinema etkinlikleri arasında üst sıralardadır. Sonbaharı festival coşkusuyla karşılayan İtalyanlar, bir hafta boyunca sinemanın neşeli, hüzünlü, hayret uyandırıcı ve kızdıran yüzüyle 54 film izlediler. Venedik Film Festivali, ‘Altın Aslan Ödülü’nün İtalyan Gianfranco Rosi’nin yönettiği ‘Sacro GRA’ isimli belgesele takdim edilmesiyle sona erdi.

H. Anıl ÇIRPAN Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv


Bu yıl 70’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’ne, şehre bağlı Lido yarımadası ev sahipliği yaptı. Bir hafta süren etkinliğin açılışı, başrollerini George Clooney ve Sandra Bullock’un paylaştığı, Meksikalı yönetmen Alfonso Cauron’un uzay gerilim filmi ‘The Gravity/Yerçekimi’ ile yapıldı. Filmin başrol oyuncuları Sandra Bullock ve George Clooney, açılışın en dikkat çeken isimleri oldu. 70. Venedik Film Festivali Başkanı Alberto Barbera’nın hazırladığı festivalde bu yıl, 54 uzun metrajlı film sinemaseverle buluştu. 54 filmden 52’sinin dünya prömiyeri ilk kez Venedik’te gerçekleştirilirken, filmlerin yönetmenleri ve başrol oyuncuları tam kadro Venedik’teydi. Düzenlenen gala gösterimlerine katılan ünlü aktör ve aktrisler, festival boyunca kırmızı halıda boy gösterdiler ve İtalyan hayranlarıyla bir araya geldiler. İngiliz Stephen Frears, Japon Hayao Miyazaki ve Amerikalı Terry Gilliam gibi ünlü isimlerin yapıtlarının da aralarında bulunduğu filmler, Bernardo Bertolucci yönetimindeki jürinin beğenisine sunuldu. Festivale Türkiye’den katılan yönetmen Deniz Akçay Katıksız’ın, başrollerinde Ahu Türkpençe, Lale Başar ve Savaş Alp Başar’ın oynadığı ‘Köksüz’ filmi, genç yönetmenlerin yapıtları için verilen ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü için yarıştı. Festival, 7 Eylül akşamı kapanış ve ‘Altın Aslan’ ödülünün takdimiyle son buldu.

70. VENEDİK FİLM FESTİVALİ / FOTO GALERİ

KISA FİLM ÖDÜLÜ BÜLENT ÖZTÜRK’ÜN
Festivalde jüri, sinemanın en saygın ödüllerinden Altın Aslan’ı, İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi'nin ‘Sacro GRA’ adlı belgesel filmini layık gördü. ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ olan Gümüş Aslan, ‘Miss Violence’ filmindeki başarısı için Yunan yönetmen Alexandros Avranas'a verildi. Festival kapsamındaki ‘Avrupa Kısa Film Ödülü’nü ise Türk yönetmen Bülent Öztürk'ün ‘Houses with Small Windows’ filmi aldı. ‘Jüri Büyük Ödülü'nün Tsai Ming-Liang'ın ‘JiaoYou’ filmine, ‘Jüri Özel Ödülü'nün ise Philip Gröning'in ‘Die Frau Des Polizisten’ filmine verildiği festivaldeki diğer büyük ödüller şöyle:

En İyi Aktör: ‘Miss Violence’taki performansıyla Themis Panou
En İyi Aktris: ‘Via Castellana Bandiera’daki performansıyla Elena Cotta
En İyi Senaryo: ‘Philomena’ (Steve Coogan ve Jeff Pope)
En İyi Genç Yönetmen: ‘Joe’ filmi ile Marcello Mastroianni
En İyi Genç Oyuncu: ‘Joe’ filmindeki performansıyla Tye Sheridan.
Festivalde ayrıca geleceğin film yapımcıları için verilen ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü, ‘White Shadow’ ile Noaz Deshe'nin oldu.

 


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik