Menu

'Ben okuldayken...'

'Ben okuldayken...'

Okul anıları herkes için unutulmazdır. Hafızamızda yer eden iyi ve kötü anılar dönüp arkaya baktığımızda gülümseyerek ya da hüzünle hatırlanır. Hafta Sonu da 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimlerine unutamadıkları okul anılarını sordu. İşte ünlülerin ilginç okul maceraları!

Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Fotoğraflar:Hürriyet ARŞİV

Özlem Yıldız
‘Boyalarımı unuttum diye okuldan kaçtım’
“İlkokul birinci sınıfta istediğim öğretmenin sınıfına geçebilmek için okula bir hafta geç başladım. Sınıfa ilk girdiğimde annem beni arkadaşlarımla tanıştırdı. Ben geç başladığım için herkes birbiriyle kaynaşmıştı. Resim dersinde okuldan kaçtım. Evimle okul arasındaki mesafe oldukça uzun olmasına rağmen eve varabildim. Annem kapıyı açıp beni gördüğünde şoka girdi. Ben de boyalarımı unuttum diye yalan söyledim. Bu olaydan sonra da bir daha okuldan hiç kaçmadım.”

Fatoş Sarıgül
‘Seçimleri kaybettim’
“İlkokul beşinci sınıftayken okuduğum kolejde başkanlık seçmelerine girmiştim. Bir kız ve bir erkek aday vardı. Öğretmenlerim bir kız adayın okul tarihinde ilk defa başkan olmak için seçimlere girmesinden çok sevinip beni desteklediler. Seçimleri çok az farkla kaybettim fakat öğretmenlerimin bana olan desteğini hiçbir zaman unutmam.”

fatossarigul20131119

Gül Gölge Saygı
‘Sınavda mucize gerçekleşti’
“İletişim Fakültesi’nde Medya dersinde sevgili hocam Okan Tansu ile unutamadığım bir anım var: Final sınavımıza çalışamamıştım ve o sınavı vermem gerekiyordu. Sınav esnasında sinirlerim bozuldu ve ağlamaya başladım. Yanıma gelip bana baktı; ‘Sil yüzünü ve kağıdına bak. O soruların cevaplarını bildiğini biliyorum’ dedi. O anda daha önce derste işlediğimiz ne varsa aklıma geldi ve dersimi de verdim. O anı hiç unutamam.”

gulgolge20131119

Ayşegül Toplusoy
‘Öğretmenime şiir yazdım’
“İlkokul yıllarımda öğretmenimle aramda özel bir bağ vardı. Ben de kendisi için bir şiir yazıp doğum gününde hediye olarak ona sundum. Bu benim için çok özel ve unutulmayacak bir anıdır.”

Elif Gönlüm
‘Başkalarının ödevlerini yapardım’
“Ben ders çalışmayı çok seven bir öğrenciydim. Okulda becerileri ve başarıları olan biriydim. Benim için kendi derslerimi yapmanın dışında başkalarının da derslerini yapmak çok eğlenceli bir şeydi. Hatta bir iki kuzenimle aynı sınıftaydık. Onlar resim dersinde pek becerikli değillerdi. Onların resimlerini bile yapardım. Eve bile götürüyordum onların resim ödevlerini. Annem yanıma geldiğinde ise üste kendi resimlerimi çıkartır, onlarınkini altta bırakırdım. Çünkü annem bildiği için ‘Yine kuzeninin resmini mi yapıyorsun’ diye kızardı. Bu arada kuzenime yaptığım resimler onun imzasıyla sergiye seçiliyordu. Hatta öğretmenlerden de tam not alıyordu. Ama bir gün öğretemenimiz şüphelendi. Kuzenimi tahtaya kaldırdı ve ‘Tahtaya resim çizer misin?’ dedi. Kuzenim de çizemeyince foyamız ortaya çıktı.”

Arte Tahir
‘Sınavda kağıtları değiştirdim’
“Ortaokulda matematik dersinde çok başarılıydım. Sıra arkadaşım ise matematiği hiç beceremezdi. Birgün sınav yapılırken kendi kağıdımdaki soruları çözüp, arkadaşımınkiyle değiştirdim. Sonra onun kağıdındaki soruları da çözdüm. Ama sınav sonucunda arkadaşım 10 aldı, ben ise sekiz aldım.”

Begüm Tacir
‘Öğretmenim annemi okula çağırdı’
“Okul yıllarımda gayet çalışkan ve dersleri iyi olan bir öğrenciydim. Ancak giyim kuşam konusunda biraz aykırıydım. Farklı çorap, gömlek ve takı severdim. Bu yüzden de İngilizce öğretmenim bana birkaç kere uyarıda bulunmuştu ve annemi okula çağırmıştı. Fakat sonradan kendisiyle aramızı düzelttik ve şimdi de çok yakın arkadaş olduk. Eskiden aramızda geçen bu durumu konuştukça şimdi gülüyoruz. Bu arada bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun.”

bagumtacir20131119

Burcu Karabacak
‘Dersten atıldım’
“Okul yıllarımda çok başarılı bir öğrenci olmama rağmen Din Kültürü dersinin hocasıyla bir türlü anlaşamazdım. Hemen hemen her ders beni sınıftan atardı. O beni atınca da birkaç sevdiğim arkadaşım arkamdan atılırdı. Biz de muzurluk olsun diye bizi sınıftan atan hocamıza ders sırasında kantinden çay alıp ikram ederdik. Bütün sınıf buna çok gülerdi.”


Prof. Dr. Sedefhan Oğuz
‘Öğretmenlerim sahneye çıktı’
“Ben Üsküdar Anadolu Lisesi’nde okurken bir gün yetenek şovu diye bir organizasyon yapılacağını ve orada öğrenci ve hocaların sahneye çıkacağını öğrendik. Düşünün, derslerinize giren o zamanın hocaları sahneye çıkacak! Etkinlikten önce çok merak ettik ve etkinlik yapınca da harika olduğunu gördük. Öğretmenlerimizin kimi şarkı söyledi, kimi de değişik kıyafetler giyip komedi türü bir şeyler yaptı. Pandomim yapan bile vardı. Hiç aklımıza gelmeyecek hocalar bile çok değişik şovlar yaptı. O gün benim için unutamayacağım okul anılarımdan biri oldu.”

Fem Güçlütürk
‘Atılmıştım’
“Hem Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyup hem Bodrum Hadigari’de barmaid’lik yaptığım için sınavları kaçırmıştım. Bu yüzden bütünlemede de çaktım. Okuldan atılmam söz konusuydu ve atıldım da. Hocamın okula geri dönersin af çıkacak diye haber vermesini unutamıyorum. Çok sevinmiştim.”
 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik