Menu

Acarkent Günaydın Şubesi’nde Görkemli Açılış

Acarkent Günaydın Şubesi’nde Görkemli Açılış

Kebap ve Kasap & Steak House konseptlerini Türkiye’de ilk defa Acarkent’teki şubesinde bir araya getiren Günaydın, yenilenen şubesinin açılışını görkemli bir davetle kutladı.

ozlem-yildiz20131119-2

Sanat, cemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin davetli olduğu gecede, Günaydın Et ve Restaurantları Grubu Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, iki konseptin en sevilen lezzetlerini misafirleri için hazırladı. Özlem Yıldız’ın da davetli olduğu gecede Yıldız, Günaydın’ın mutfağına girerek hem steak hem lahmacun yaptı hem de döner kesti! Günaydın, Kebap ve Kasap & Steak House konseptlerini buluşturarak yenilediği Acarkent şubesinin açılışını özel bir davetle taçlandırdı. Günaydın Et ve Restaurantları Grubu Kurucu Ortağı ve “ET’in Profesörü” Cüneyt Asan’ın ev sahipliğini üstlendiği geceye Özlem Yıldız, Hande – Erdinç Acar, Mert Öcal, Selda – Mehmet Topal ve Şehmuz Tatlıcı gibi cemiyet, sanat ve iş dünyasının tanıdık simaları katıldı.

ozlem-yildiz20131119-3


Acarkent Günaydın’da Özlem Yıldızlı müthiş açılış

Acarkent Günaydın’ın açılış davetine katılan Özlem Yıldız, ızgaranın başına geçerek ‘Et’in profesörü Cüneyt Asan’dan hem et pişirme tekniklerini öğrendi, hem de hamur açarak lahmacun yaptı. Mutfakta hızını alamayan Özlem Yıldız, döner ustasının elinden bıçağını alarak misafirlere döner ikram etti. Yıldız; “Steak yapmak ve hamur açıp lahmacun yapmanın döner kesmekten daha kolay olacağını düşünmezdim ama en zoru döner kesmekmiş” dedi. Özlem Yıldız tüm hünerlerini Acarkent Günaydın’a özel sergiledi.  

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik