Menu

Herkes ona hayran: Kıvanç Tatlıtuğ

Herkes ona hayran: Kıvanç Tatlıtuğ

Basketbolu sakatlanıp bırakmasa belki onu sadece gazetelerin spor sayfalarında görecektik. Ama artık hayatımızda ve hem Türkiye'de hem dünyada, özellikle Ortadoğu'da milyonlarca hayranı var

Kıvanç Tatlıtuğ hakkında kişisel bilgiler

Tek eşlilikten yana. 
Duygusal görünmesine rağmen o kadar da duygusal değil.
Biraz sert ve hayat görüşleri katı.
Bir ilişki yaşarken gözü dışarıda değil.
Şan, şöhret, para, pul onun için ikinci planda.
Ailesine çok düşkün.
En çok gözlerini beğeniyor.
Denizin derinliklerine dalmayı çok seviyor.

27 Ekim 1983 Adana doğumlu Kıvanç Tatlıtuğ'dan bahsediyoruz. Sarışın jönleri yeniden gözde hale getiren yakışıklı, Edirneli bir anneden ve Yugoslavya kökenli bir babadan dünyaya geldi. ‘Kurt Seyit ve Şura’ dizisiyle kariyerinde yeni bir sayfa açan Tatlıtuğ, modellikten oyunculuğa geçen bir isim. Mankenlik kariyerini asıl başlatan olay ise, annesinin bir marketin camında gördüğü mankenlik ilanına başvurması oldu. Başlarda mankenliği çok istemese de, 2002 yılında girdiği Best Model of Turkey yarışmasında kazandığı birincilik onun hayatını değiştirdi. Tatlıtuğ yine aynı yıl Best Model of the World'den de birincilikle ayrılınca, uluslararası camiada tanınan biri oldu. Beş çocuklu bir aileden gelen Kıvanç için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. İki erkek kardeşi ve iki kız kardeşiyle vedalaşan Kıvanç, Fransız mankenlik ajansı Success'ten gelen teklifi kabul etti ve Paris'e yerleşti. Yakışıklı oyuncu bir buçuk yıl orada yaşadı.

Bir döndü pir döndü
Paris'te yaşadığı dönemde birçok dizi teklifinin geldiğini öğrenen Tatlıtuğ, küçüklüğünden beri sinema ve televizyona olan ilgisi olduğundan, bunları değerlendirmek üzere Türkiye'ye döndü. Okan Bayülgen'den ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylan'dan oyunculuk eğitimi aldı. Oyunculuğa ilk adımını 2005 yılında, ‘Gümüş’ dizisiyle attı. Songül Öden ile başrolü paylaştığı dizi, Türkiye'yle birlikte Arap ülkelerinde çok beğenildi. ‘Gümüş'ün ardından, ‘Menekşe ile Halil 'de Halil karakterini canlandırdı. ‘Amerikalılar Karadenizde 2’ adlı filmde oynadı.
Kariyerindeki en büyük adım ise 2008'de Beren Saat'le başrolünü paylaştığı, Halit Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlanan ‘Aşk-ı Memnu’ dizisinde canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri oldu. Behlül ile yengesi Bihter'in (Beren Saat) yaşadıkları yasak aşkı konu alan dizi, dönemin en çok konuşular işi oldu. Dizide canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri, Tatlıtuğ'a Altın Kelebek Ödülleri'nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandırdı. 2010'da ‘Ezel’ dizisinde, dizinin bitmesine yakın Sekiz adlı yan karakteri canlandırdı. Bunun dışında birkaç reklam filminde de yer aldı. Kanal D'de yayınlanan ‘Kuzey Güney’ adlı dizide Buğra Gülsoy ile birlikte başrolü paylaştı.
2013'de Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği şiirsel hayatı konu alan ‘Kelebeğin Rüyası’ adlı dram filminde Mert Fırat ile başrolleri paylaştı. Tatlıtuğ, II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak'ta yaşayan ve genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayat hikayesini anlatan filmde, Muzaffer karakterini canlandırdı. Oyuncuyu şu sıralar Farah Zeynep Abdullah ile başrolleri paylaştığı ve çekimleri Rusya'da yapılan ‘Kurt Seyit ve Şura’ adlı dizide izliyoruz.

Kariyerini başlatan diziyle ilgili itirafı şaşırtıcı
Kıvanç Tatlıtuğ, kendisini televizyonla tanıştıran proje olan ‘Gümüş'te başrol oynamak yerine yan rolü tercih etti. Son derece mütevazı ve şöhret meraklısı kokmayan bu hareketin altında yatan sebep ise şöyle: “Hayat modelliğe itti ama o işi çok sevmedim. Kendimi tam ifade edebileceğim alan o değildi. Aklımda oyunculuk da yoktu gerçekten. İrfan Şahin bana ‘Senin oyuncu olmanı istiyoruz, ‘Gümüş’ diye bir dizi var, senaryosunu oku. Beğenirsen…’ demeye kalmadı, ben ‘Bir dakika, ben hiç oyunculuk yapmadım ki!’ diye itiraz ettim. ‘Benim başarılı olabileceğime inanıyor musunuz? Belki iki bölüm sonra dizi yayından kalkacak veya bana ‘Sen ne kadar yeteneksiz bir adamsın!’ diyeceksiniz’ diye devam ettim ama bana inandığını, bende o ışığı gördüğünü söyleyip iki rol önerdi: Mehmet’i ve Mehmet’in kuzenini. ‘Bunlardan hangisini oynamak istersin? Biri başrol, diğeri de yan rol’ dedi. Sonra ne oldu? Senaryoya bakıp birkaç gün sonra fikrimi söylememi istedi. Eve gittim, senaryoyu okuyorum. Sayfaları çevirdim, çevirdim; hep Mehmet, Mehmet, Mehmet… Mehmet’in çok sahnesi var. Kendi kendime ‘Ben bunu nasıl yapacağım! Bir de şu kuzen Berk karakterine bakayım’ dedim. Onun iki bölüm içerisinde maksimum 10 sahnesi vardı. ‘İşte bunu yaparım!’ diye düşündüm; ufak bir rolle başlayıp dizideki tecrübeli insanlardan da işi öğrenirim… İrfan Şahin’e gidip ‘Ben Berk karakterini çok beğendim, onu oynamak istiyorum’ dedim. “Yok yok, sen Mehmet’i oynayacaksın’ dedi. Ben yine Berk diye ısrar ettim. Berk-Mehmet, Berk-Mehmet derken, İrfan Bey bana ‘Pek çok insan şu anda senin yerinde olmak ister. Bu teklifi alanların yüzde 99’u hemen başrolü isterdi. İşte bu yüzden başrolü sen oynamalısın’ dedi. İlk sahnemi hiçbir zaman unutamam, çok heyecanlanmıştım...”

kivanc20140324-6

Hollywood değil senaryo önemli

Kıvanç Tatlıtuğ şöhretini özellikle Arap dünyasında her geçen gün daha da geliştirerek sağlamlaştırıyor. Böylesi adımlar atınca da yurt dışı sineması, özellikle Hollywood'da şansını denemek isteyip istemeyeceği de merak konusu oluyor. Verdiği bir röportajda pek çok Türk oyuncunun hayalini süsleyen Amerikan sinemasına o kadar da meraklı olmadığını şu sözlerle açıkladı: “Ben dünyanın Hollywood’dan ibaret olmadığına inanıyorum. Çok güzel işler yapan birçok Avrupalı yönetmen var. Ben de bu Avrupalı yönetmenlerle çalışmak istiyorum. Hollywood size çok büyük geliyor ama ben şu anda bulunduğum yerden mutluyum. Hollywood’dan bir teklif gelmiş. Eee, ben o teklifi beğeniyor muyum? Bana ne katacak? Beğenmezsem oynamam. Hollywood, Avrupa, Balkanlar, hiç önemli değil; bu işin tek bir dili var: Senaryo. Ve onu hayata geçirecek olan yönetmen ve de onun seçeceği oyuncular. Asıl bunları hedefe koymak lazım.”

kivanc20140324-5

Reklamlardan da çok kazandı
Kıvanç Tatlıtuğ, bir havayolu firmasının Ortadoğu uçuşları için çekilen reklam filminden 350 bin dolar aldı. Ardından bir içecek firmasıyla 750 bin dolara anlaşan oyuncu, bir teknoloji firmasının Ortadoğu yüzü olması için ise 350 bin dolara imza attı. Bir giyim markasıyla ilk anlaşmasından 500 bin dolar kazanan yakışıklı sanatçı, ardından bir dondurma markasıyla 1 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak kişisel ücret rekorunu kırdı. Bir bankayla 12 bölüm reklam filmi için 2 milyon dolara el sıkışan Tatlıtuğ, bu anlaşmanın mürekkebi kurumadan daha önce çalıştığı giyim firmasıyla 1 milyon dolara yeniden anlaştı. Tatlıtuğ iddialara göre toplamda reklamlardan 4 milyon 550 bin dolar kazandı.

‘Durum komedisi yapmak istiyorum’
Oyunculuk kariyerinize yakışıklı bir jön olarak başladığınızda size teklif edilen rollerde her zaman dizinin yakışıklı ve dikkat çekici erkeği olur. Özellikle son dönem jönlerine baktığımızda oynadıkları rollerin üç aşağı beş yukarı aynı çizgide gittiğini görebiliyoruz. Ancak Kıvanç Tatlıtuğ farkını burada da ortaya koyuyor ve komediye şu sözlerle göz kırpıyor: “Bu özelliğimi sadece yakın olduğum insanlara gösteriyorum. Özellik de değil; kimyamda bu var. Zaten ne kadar saklasan da bir gün böyle ortaya çıkıyor. Yakın çevrem hep ‘Mutlaka komedi yapmalısın’ diyor. Durum komedisi yapmayı gerçekten çok istiyorum. Bakarsınız, bir tane yaparım.”

kivanc20140324-7

Aşk konusunda son derece seçici
Tüm Türkiye'nin, hatta dünyanın merakla ve ilgiyle takip ettiği yakışıklı Kıvanç Tatlıtuğ'un sadece filmleri ve dizileri değil, aşkları da merak ediliyor. İlişkilerini pek de göz önünde yaşama taraftarı olmayan birisi o. En uzun ilişkisi, son zamanları bir dargın bir barışık geçirdiği Dünya Güzeli unvanlı Azra Akın oldu. 2002 yılında başlayan ilişkisi 2013'e kadar devam etti. Biten ilişkinin ardından gazetecilerin Gümüşlük'te görüntüledikleri Azra Akın'ın babası Nazım Bey, çiftin ayrılığıyla ilgili şöyle konuştu: “Azra ile Kıvanç’ın ayrılığına biz de çok üzüldük. Ama onlar için iyi oldu çünkü durmadan kavga ediyorlardı.” Yakışıklı oyuncu bunun dışında 2008 yılının yaz aylarında oyuncu Meltem Cumbul'la görüntülendi. 2010 yılında ise adı İdil Fırat ile anıldı ve bu ilişki yine aynı yıl sona erdi. Tatlıtuğ'un adı Azra Akın'dan ayrıldıktan sonra model Florence Eugene'yle anıldı. Dedikodular çiftin ilişkisinin ciddi olduğunu söylerken, o yabancı gelinden vazgeçti ve Marmara Üniversitesi İletişim Bölümü mezunu Başak Dizer'le birlikte olmaya başladı. Dizer, mezun olduktan sonra Fransa'da moda eğitimi gördü. Çiçeği burnunda aşıklar ‘Kurt Seyit ve Şura’ dizisinin ilk bölümünü de birlikte izlemişti.

Eleştirenler de var
Aksiyon dizilerinin ve pek çok ses getiren Yeşilçam filminin usta yönetmeni Osman Sınav, çok değil sadece üç yıl önce Kenan Erçetingöz'ün sunduğu ‘60 Dakika’ programına konuş olmuş ve kendisine sorulan “Kıvanç Tatlıtuğ mu, Kenan İmirzalıoğlu mu?” sorusuna şu yanıtı vermişti: "Kıvanç oyuncu değil, star. İkisi çok farklı şeyler. Kıvanç star olduğu için beğeniliyor. Bunun üzerine uzun üç saatlik bir program yaparsan konuşurum. Onun oyunculuk üzerine ciddi ciddi çalışması lazım. Kıvanç star, ciddi bir star. Bu ülkedeki, şu andaki en önemli starlardan birisi. Kenan ise hem star hem oyuncu."
Kıvanç'la ilgili bir diğer eleştirinin sahibi de usta gazeteci Aykut Işıklar. Medyayı ve cemiyet hayatını yakından tanıyan isim, geride bıraktığımız yıl yaptığı bir açıklamada ünlü oyuncuların performanslarıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu ve Beren Saat, şöhreti hak etmiyor ve taşıyamıyor.” Işıklar, bu isimler için "İyi bir dizide ben de oynasam ben de meşhur olurum. Kıvanç gibi çocuklar, Amerikan sinemasında garson veya şoför rolünü oynar. Kenan da efendi, iyi çocuk ama tam bir balta. Ağlıyor mu, gülüyor mu belli değil. Onun gibi kaç tane minibüsçü var. Durağa bak. Ya Beren Saat filan nedir onlar ya? Dizilerde oynamasa, otobüs durağında görsen bakmazsın suratına. Öyle dolu kız var. Ama meşhur olduğu için çok güzel geliyor insana."

‘Bu İstiklal Marşı'nı bile okuyamaz’
‘Kuzey Güney’ dizisinde söylediği türkülerle plakçıların gözdesi olan ve albüm yapıp yapmayacağı tartışılan Kıvanç Tatlıtuğ’un sesinin birkaç yıl önce plakçı Atilla Alpsakarya tarafından beğenilmediği ortaya çıktı. Best Model olduğunda Elenor Plak’a götürülen Tatlıtuğ, deneme kayıtlarında söylediği şarkıyla sınavı geçememiş. Tatlıtuğ’la birlikte altı arkadaşını dinleyen Alpsakarya, “Bunlar İstiklal Marşı’nı bile okuyamaz. Nasıl şarkıcı olacaklar?” demiş.

Brad mi o mu?
‘Kuzey Güney’ dizisinde oyunculuğuyla herkesin takdir ettiği Kıvanç Tatlıtuğ, görünen o ki kendisini Okan Bayülgen'in eşi Şirin Ediger'e beğendirememiş. Ediger, Twitter'da, "Brad keşke ‘Kuzey Güney'de oynasaydı, orijinalin yanında çakması ne hale gelirdi bilmiyorum!" yazmış.
kivanc20140324-4

Tam bir Akrep erkeği
Her Adanalı gibi Kıvanç Tatlıtuğ da tam bir acı tutkunu. Yemeklerini acılı seven oyuncu, aynı zamanda Akrep burcunun tüm özelliklerini de taşıyor. “Tam bir Akrep erkeğiyim” diyen yakışıklı oyuncu verdiği bir röportajda sözlerini şöyle sürdürüyor: “Burçlarla ilgilenen bir adam değilim ama kulaktan dolma, gazete köşelerinden öğrendiğim kadarıyla tam benlik olan, beni anlatan bir özelliğim var: Akrep burcunun sezgileri çok kuvvetlidir. Ben aynen şöyleyim: Hani ‘Örümcek Adam’ bir tehlike sezdiğinde etrafı komple kararır ya… Sıkıntılı bir ortamı, sevmediğim bir insanın varlığını, bir sorun çıkacağını hissedersem benim de etrafım aynen öyle karanlık oluyor; böyle bir durumu hissediyorum. Ve bir insanın gözlerine bakarken de çok şey anlıyorum.”

kivanc20140324-3

Ödülleri

2009 - 36. Altın Kelebek TV Yıldızları Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Aşk-ı Memnu)
2012 - 39. Altın Kelebek TV Yıldızları Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Kuzey Güney 1. Sezon)
2013 - Yılın Yıldızları, En Beğenilen Erkek Dizi Oyuncusu (Kuzey Güney)

Film ve Diziler
2005 - Gümüş
2007 - Amerikalılar Karadeniz’de 2
2008 - 2009 - Aşk-ı Memnu (Dizi)
2008 - Menekşe ile Halil (Dizi)
2010 - Ezel
2010 - Oyuncak Hikayesi 3 (Seslendirme)
2011 - Kuzey Güney (Dizi)
2012 - Kuzey Güney Sezon 2 (Dizi)
2013 - Kelebeğin Rüyası
2014 - Kurt Seyt & Shura (Dizi)


 


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik