Logo
Bu sayfayı yazdır

Sağlam denetim için çılgın fikirler

Sağlam denetim için çılgın fikirler

30 Mart 2014 günü Türkiye’de Yerel Seçimler yapıldı ancak bazı yerlerde itirazlar devam ettiği için seçim sonuçları henüz belli olmadı. İddialara göre bazı kişilerin birden fazla oy kullanması, ıslak imzalı seçim sonucu evraklarının yanlış işlenmesi ve yanlış sayımlar söz konusu… Ünlü isimlere bu tür şaibelerin yaşanmaması için seçimlerin nasıl yapılması gerektiğini, denetim mekanizmasının nasıl olması gerektiğini sorduk. Çılgın fikirler üreten ünlülerden birbirinden değişik yanıtlar geldi. İşte ünlülerin seçim yöntemi önerileri

Murat TAMAY, Nuriye KIRMA

oy20140407-2

Arzu Sabancı
‘Retina taraması yapılabilir.’

“İngiltere girişinde kendi vatandaşları için yer ayırmış İngilizler. Retina taramasıyla giriyorlar. Bizde de seçimlerde neden olmasın?”

oy20140407-4

Arto
‘Elektronik olarak oy verilmeli’

“Bence Türkiye’de seçimler elektronik olarak yapılmalı. Böylece şaibenin olmayacağını ve daha sağlıklı sonuçlara varılacağını düşünüyorum.”

oy20140407-5

Gökhan Türkmen
‘Parmak izi uygulaması mantıklı’

“Son dönemdeki seçim sürecinde yaşanan olaylar hepimizi tedirgin etti. Bence bu tür sonuçların yaşanmaması için parmak izi uygulaması bana mantıklı geliyor. Neticede kimsenin parmak izi birbiriyle uygunluk göstermiyor. Böylelikle daha emin olduğumuz bir seçim süreci geçirebiliriz.”

oy20140407-3

Suzan Kardeş
‘Önce vicdan olmalı’

“Oy verme ve seçim konusu tamamen insanların vidanlarıyla ilgili bir durum. Her ne tür önlemler alınırsa alınsın vidan olmazsa şaibelerin önüne geçilemez.”

 

 


Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.