Menu

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelik süresince bazı anne adaylarında kanamalar görülebilir. Anne adayı bu kanamaları doğal adet kanaması olarak düşünebilir. Bu kanama; adet kanaması değil üstüne adet görmek olarak durumudur. Zira hamile kalmış bir anne adayında HCG hormonu üretilmeye başlanır ve adet kanamaları sonlanır. Üstüne görmek olarak adlandırılan kanamaların birden farklı sebebi bulunmaktadır.

Peki, “hamilelikte adet görülür mü?”
Hamilelik; en son adetin görülmesi ve daha sonra yumurtlama ile beraber hamile kalınarak, adetin sonlanmasıdır. Ancak kimi anne adaylarında ise, bu durumun aksine anne adayında yumurtlama gerçekleşip hamile kalınmasına rağmen adet görülmeye devam edebilir. Bu durum istisnai bir durumdur ve nadiren karşılaşılmaktadır. “Üstüne adet görme” , “üste adet görme” “üste adet olma” ifadeleri, anne adayılar arasında çok fazla kullanılan ve hamile oldukları halde adet görmeye devam etmelerini belirten bir terimdir.

Hamilelikte de bazı sebeplerden dolayı kanamalar meydana gelebilir. Ancak bunlar adet kanaması değildir. Hamilelikteki kanamanın rengi değişik (daha koyu ve siyaha yakın) ve miktarı da bir önceki adetlerine göre farklıdır.

Hamilelikte adet olmak; her ay düzenli bir adet olmak demek değildir. Bu durum aslında kanama olarak kabul edilir. Yani her ay değil hamileliğin bazı aylarında rastlanabilir ya da tüm hamilelik süresince bir iki defa da görünmüş olabilir. Hamilelik ile ilgili olarak görülen kanamaları (implantasyon –yerleşme kanaması, düşük tehlikesi kanaması, servikal enfeksiyon,yara –lezyon ile alakalı olan kanama, plasenta yerleşim durumu ile alakalı olan kanamalar gibi) bazı anne adayları adet olarak algılayarak, hamileliklerinin farkına varmamaktadırlar. Hatta bazı anne adayları adetinin düzensizleştiğini düşünerek hamile kaldığını dahi geç fark edebiliyor.

Üstüne görmek olarak adlandırılan hamilelikte adet görmek durumunda genetik faktörler başroldedir. Şayet aile de başka annelerde hamilelikte bu durumu yaşamış ise örneğin annesi bu durumu yaşamış bir kadının hamileliğinde de aynı durumu yaşama olasılığı vardır diyebiliriz.

Hamilelikte adet kanaması olarak düşünülen kanamaların nedenleri

Yerleşme kanaması
Hamilelik sürecinde döllenmiş yumurta rahim içine yerleşirken kendine bir yer bulmaya çaılışır. Bu yerleşmesi esnasında da döllenmiş yumurta rahimdeki bazı damarların sıkışmasına sebep olarak kanama gerçekleştirir. Yerleşme esnasındaki görülen kanama miktarı az ve pembemsi bir renktedir. Bu kanamalara genel olarak yumurtlamadan 10 gün sonra rastlanabilmektedir. Bu nedenle anne adayları bu kanamayı adet kanaması zannetmektedir. Bu kanama bir ya da en fazla iki gün sürmektedir. Kanamanın miktarı ve rengindeki değişimi gözlemleyen ve bilinçli olan bir kadının bu durumda hamilelik şüphesi duyduğunda hemen test yaptırmasında fayda vardır.

Dış gebelik
Dış gebelik en önemli belirtisi kanama ve kanamaya bağlı olarak hissedilen karın ağrısıdır. Dış gebelikte görülen kanama adet kanamasını andırabilir. Ancak dış gebelikte yaşanan kanamalarda anne adayında baş dönmesi, omuz ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi şikayetlerle de karşılaşılır. Bu şikayetlerle karşılaşıldığı takdirde kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Düşük
Hamilelikte düşük ile karşılaşılma ihtimali yüzde 20 oranındadır. Kanama ya da lekelenme düşük vakasının bir göstergesi olabilir. Bu tip bir kanama hafif bir kanama olarak başlar ve daha sonra şiddetlenir ve kanamadaki bu değişim anne adayının dikkatini çeker. Böyle bir olayla karşılaşıldığı takdirde ihmal etmeden muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.centrumtupbebek.com/hamilelikte-adet-gorulur-mu.html


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik