Logo
Bu sayfayı yazdır

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik süreci 40 haftadan meydana gelir .Hamilelik hesaplaması ay olarak değil haftalık olarak öğrenilir. Başka bir deyişle hamilelik, haftalara ayrılarak hesaplanan bir süreçtir. Doğum olayı genellikle 38 ve 40 haftalar arasında gerçekleşmektedir. Erken doğum durumu ile nadiren karşılaşılmaktadır. Kadınlar genellikle adet kanaması geciktiği takdirde hamilelikten şüphelenir ve gebelik testi yaptırarak hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediği konusuna fikir edinilir.

Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra anne adaylarının en merak ettiği “halilelik haftası nasıl hesaplanır?” sorusuna yanıt vermek gerekirse eğer;

Gebelik neticesinin pozitif çıkması ile heyecan yaşayan çiftler doğacak bebeklerini kucağına ne zaman alacaklarını merak edilir. Bu nedenle doğumun ne zaman gerçekleşeceğini ve bebeklerinin kaç haftalık olduklarını bilmek isterler.

Anne rahmindeki bebek, her hafta farklı gelişim evresi yaşar. Bu gelişim sürecine göre de anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu nedenle anne adayının gebeliğin hangi haftasında olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Yanı sıra hem doğuma hazırlık aşaması hem de anne karnındaki büyüyen bebeğin gelişiminin takibi için kadın doğum doktorunun gebelik süreci ile ilgili bilgi sahibi olması da gerekmektedir.

Bebeğin dünyaya geleceği tarihi hesaplamaya, hamilelik haftası hesaplaması denir. Hamilelik haftasının hesaplamasında çok sayıda değişik yol izlenmektedir. Genellikle çiftlerin yaptığı hamilelik hesaplaması yanlış olur. Çünkü hamilelik haftası, döllenme gününün gerçekleştiği güne göre değil, son adet tarihinin gerçekleştiği ilk güne göre hesaplanmaktadır. Hamilelik, son regl tarihinden yaklaşık 15 gün sonrası gerçekleşir. Ancak hamilelik haftası hesabında bu tarih değil, bundan bir önce görülen adet tarihi dikkate alınır.

Negele yöntemi ile “hamilelik haftası nasıl hesaplanır?”
Hamilelik haftası negele yöntemi olarak adlandırılan bir teknik ile hesaplanır. Negele yönteminde son adet tarihinin ilk gününe 7 gün ilave edilerek 3 ay geriye gidilir. Fakat adet görememe ya da anne adayının o ay içerisinde yumurtlama tarihinin değişmesi gibi olası durumlarda hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasına neden olabilir. Söz konusu ihtimaller de hamilelik haftası hesabında göz ardı edilmemelidir. Bu tip durumların varlığında hamileliğin ilk 3 ayında yapılan ultrason ölçümleri ile hamilelik süreci değerlendirilir.

1 ay yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün sürmektedir. Ancak hamilelikte önemli olan ay değil hafta hesabının yapılmasıdır. Hamilelik süreci genel olarak 40 hafta olarak kabul edilir. Bu haftalar;

• 4 veya 5 haftalık hamilelik 1 aylık
• 8 veya 9 haftalık hamilelik 2 aylık
• 12 veya 13 haftalık hamilelik 3 aylık
• 16 veya 17 haftalık hamilelik 4 aylık
• 20 veya 21 haftalık hamilelik 5 aylık
• 24 veya 25 haftalık hamilelik 6 aylık
• 28 veya 29 haftalık hamilelik 7 aylık
• 32 veya 33 haftalık hamilelik 8 aylık
• 36 haftalık hamilelikte 9 aylık hamile olunur ve hamilelik süreci bitmiştir ve son aya girilmiştir.
• Hamilelikte 40 hafta bittiğinde de 9 ay 10 gün olarak bilinen 280 gün tamamlanmıştır ve doğum gerçekleşmiştir.

Hamilelik dönemi içerisinde her şey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır. Anne adayı haftalara göre kontrollere çağrılır ve bu kontrollerde bebeğin o haftalık gerçekleşmesi gereken gelişiminin ne düzeyde yaşandığı izlenir.

Kaynak: http://www.latifkupelioglu.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir  

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.