Logo
Bu sayfayı yazdır

Pandemiyle savaşı kazanıyor muyuz?

Pandemiyle savaşı kazanıyor muyuz?

2020’nin başında sürpriz şekilde karşımıza çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan pandemide son düzlüğe girmiş olabilir miyiz? Bir yandan aşı haberlerinde umut veren gelişmeler yaşanırken bir yandan da dünyada insanların bilinçlenmesi ve maske kullanımı, hijyen kurallarına dikkat edilmesi gibi önlemler sayesinde, hastalık ilk günlerde yaşanan büyük dramalardan uzakta, daha profesyonel bir bilinçle yönetilliyor.

Pandeminin ilk günlerinde, 2020’nin başında, tüm dünyada büyük bir maske ve dezenfektan krizinin yaşandığını hatırlıyor olmalısınız. Bırakın sokaktaki insanı, tıp merkezlerinde, sağlık çalışanları için bile son derece kısıtlı sayıda n95 maske ve medikal maske temin edilebiliyordu.

Ancak Türkiye, çok hızlı bir şekilde organize olarak bu maskeleri üretebilecek endüstriyel çözümleri hayata geçirdi ve dünyada tüm vatandaşlarına düzenli olarak ücretsiz maske dağıtan ilk ve tek ülke olmayı da başardı.

Bugün artık pandemi konusunda tüm dünyada çok daha büyük bir bilinç ve yönetim başarısı sağlanmışken, maske takmanın da önemini tüm dünya anlamış durumda. Hasta sayıları büyük hızla artsa bile sağlık sistemi ve devlet yönetimleri pandemiyle mücadeleye karşı daha bilinçli ve hazırlıklı haldeler. Dolayısıyla, ilk günlerdeki gibi dünyayı saran bir korku dalgası yerine, virüse karşı maske kullanımıyla, dezenfektan kullanımı ve sosyal medya kuralları ile daha bilinçli yaklaşıyoruz.

Ayrıca, pandeminin 70’lerde, 80’lerde, veya 90’larda değil de, 2020’lerde ortaya çıkması da insanoğlu için büyük bir şans denilebilir. Dijital teknolojilr sayesinde, pandeminin ilk günlerinden itibaren, internet ve sosyal medya üzerinden, dünya halkları birbiriyle yoğun şekilde bilgi paylaşmaya başladı. Sadece doktorlar ve bilim insanları değil, evinde endişeli şekilde ne yapması gerektiğini araştıran sıradan insanlar bile çok kolay şekilde, maske takmanın, el dezenfektanı kullanmanın virüsün bulaş riskini çok düşürdüğünü öğrendi ve uygulamaya başladı.

Dünya pandmiye hazırlıksız yakalanmıştı ve en son 100 sene önce yaşanan pandemiden sonra cerrahi maske gibi pandemi önlemi araçlara global çapta büyük talepler duyacağımızı düşünmüyorduk. Dolayısıyla ilk günlerde yaşanan “maske paniği” yerini kısa sürede bir üretim kampanyasına bıraktı. Kısa sürede, dünyanın pek çok ülkesi, sanayi kuruluşlarını hızlı şekilde maske üretebilecek konumda güncellemeyi başardı. Bugün bakınca, çok olağan ve sıradan bir endüstriyel planlama operasyonu gibi görünen bu başarı aslında insanoğlunun son yüzyılda kazandığı bilincin ve disiplinin de örneği olarak okunabilir. Zira, hayatta kalma refleksimiz devreye girince, çok kısa sürede global çapta bir üretim hamlesiyle, her gün milyarlarca insana yeni maskeler temin edebilecek dev bir üretim kapasitesini oluşturmayı başardı. Bu hiç de hafife alınabilecek bir başarı değil.

Pandemi elbette çok üzücü ve korkutucu bir kavram. Ancak insanoğluna önemli bir ders verdiğini de gördük. Dünyada hiç kimse, komşusundan veya dünyanın diğer ucundaki bir devletin sorunlarından ayrı bir yaşam süremez. Bir yerde yaşanan sorunlar, tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alabilir, tüm insanlığı olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle artık insanoğlunun tüm gezegeni bir bütün olarak düşünüp dünyanın sorunlarına global olarak yaklaşacağı bir bakış açısı kazanmamız gerekiyor.

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.