Logo
Bu sayfayı yazdır

Genç ebeveynler için hayatı kolaylaştıracak ipuçları

Genç ebeveynler için hayatı kolaylaştıracak ipuçları

Anne baba olmak, aileye yeni bir bireyin katılmasının heyecanına kapılmak, ömür boyu unutulmayacak çok güzel bir histir. Ancak genç anne babaların çoğu zaman heyecanla, ve belki de hayatın koşturmacası arasında, hayat kalitelerini artırabilecek küçük önlemleri göz ardı ettiklerine şahit olabiliyoruz. Bu da genç ebeveynler için iş ve sosyal hayatta zorlandıkları bir sürecin başlamasıne neden oluyor. Peki, yeni bir bebek beklerken, bilmemiz gereken küçük ipuçları nedir?

Pek çok genç evli çift, bebek bekledikleri haberini alınca, anne babalarından aldıkları tavsiyelerle, ailenin yeni bireyi için hazırlanmaya başlar. Ancak ne var ki, son 20-30 sene içinde dünya çok değişti ve bir bebeği büyütürken ebeveynlerin hayatını kolaylaştırabilecek pek çok yeni imkan hayatımıza girdi. Ailenin büyüklerinin deneyimleri elbette çok değerli ancak genç ebeveynlerin hayat kalitesini yükseltecek imkanları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Öncelikle, bebeğim sokağa çıkmaya başlamasıyla, anne babalar için önemli bir sorun başlar: Bebek arabası. Çoğu zaman merdivenlerden çıkmayan, çıksa da inmeyen, mağazalarda marketlerde büyük bir hareket zorluğu yaratan bebek arabaları, anne babalar için kabusa dönüşebilir. Oysa, bebek arabalarının, aynı bir elbise gibi, bebeğin farklı ihtiyaçlarına göre, farklı modellerde üretildiğini hatırlamak gerekiyor.

Bebeği soğuktan, sıcaktan, dış etkilerden korumak için kullanacağınız güçlü, kaslı, ağır, bol meziyetli bebek arabaları çoğu zaman marketler ve avm’ler gibi kapalı alanlarda sorun yaratır, zira hareket kabiliyeti kısıtlıdır.

Bu noktada genç ebeveynlere, ihtiyaca uygun farklı bebek arabaları edinmeleri ve gideceğiniz yerde kullanım durumuna göre arabaları seçmenizi tavsiye ederiz. Market alışverişine çıkarken, baston türü bebek arabaları iş görecekken, açık havada uzun yürüyüşler yapacağınız sırada daha yüksek koruyucu özelliklere sahip bir arabayla dışarı çıkabilirsiniz. Ayrıca, özellikle annelerin, bebek doğduktan sonra vücut formunu geri kazanmak için spor yapmaya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Ancak kucağında bir bebekle, elinde bir arabayla spora, koşuya, yürüyüşe çıkmak imkansız görünebilir. Oysa, koşuya bebekleriyle çıkmak isteyen anne babalar için, koşuya uygun bebek arabaları olduğunu biliyor musunuz? Elbette bebek arabasıyla deparlar atıp aşırı hız yapmayacaksınız ama ter atıp kardiyo yaparak yağ yakmak için hızlı tempoda bir yürüyüşe veya hafif bir koşuya imkan tanıyan, özel tasarımlı, 3 tekerlikli koşu arabaları olduğunu hatırlamalısınız.

Bebeğin beslenmesi için evde çok sayıda biberon bulundurmanız da pratik bir hareket olacaktır çünkü çoğu zaman bebeğiniz acıktığında, emzirme döneminde olsanız bile, sütünüzü önceden depolayabileceğiniz biberonları, buzdolabında doğru şartlarda saklayıp, acil ihtiyaç halinde sütü biberon ısıtıcında uygun şartlara getirip tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Elbette, biberon gibi kritik bir aracın hijyenik açıdan yeterince temizlenmesi için, sterilizasyon cihazları edinmeniz de çok önemlidir. Biberon deyip geçmeyin, bebeğiniz için uzun süre, çok önemli bir araç olarak hayatınızda yer alacak.

Bu noktada emzikler de ebeveynlerin hayatında önemli rol oynayacak çünkü bir iki emzik yeterli gibi görünse de sık sık yere düşecek, kirlenecek, mikrop kapacak veya bebeğinizin ağzından çıkarıp bir yere koymanızın ardından üzerinde bakterilerin birikeceği bu nesneyi, sterile etmeden tekrar kullanmayacaksınız. Dolayısıyla, yedekte daima temiz, hatta bazen hiç kullanılmamız emziklere ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.