Menu

Sağlık için organik yaşamı seçtiler

Azade Balkaner
Azade Balkaner
Yurt dışında uzun yıllardır bu tip üretimlere karşı organik yaşam tarzıyla savaş açılmış olmasına rağmen, Türkiye’de organik yaşam tarzı yeni yeni bilinmeye başlandı. İşte biz de bu hafta İstanbul cemiyet hayatından ünlü isimlere organik yaşam adına neler yaptıklarını sorduk.

Azade Balkaner
‘HİÇ İLAÇ KULLANMAM’

“Gıda konusunda oldukça hassasım. Bu yüzden mutlaka organik ürünleri tercih ediyorum. Pek kozmetik ürün kullanmadığım için bu konuda hassasiyetim yok. Fakat tekstilde organik olmasına dikkat ediyorum. Zira son yıllarda Çin’den gelen kumaşlar veya hazır tekstil ürünlerinin insanlarda birçok yan etkisi oldu. Ayrıca hiç ilaç kullanmıyorum. Tamamen bitkisel takviyeler ile sağlığımı korumaya çalışıyorum. Hastalandığım zaman da eski reçeteleri kullanıyorum.”

412011-guliz1

Güliz Onursal
‘BAKLİYATTA ÖZENLİYİM’

“Açıkçası Amerika’da ve İngiltere’de olduğum zamanlarda organik ürün almaya daha çok dikkat ediyorum. Türkiye’de bu kavram pek oturmuş durumda değil. Bakliyat alırken organik olmasına dikkat ederim. Meyve alırken pek dikkat etmiyorum. Ama alışveriş yaptığım markette organik ürünler reyonu mevcut ise mutlaka oradan alırım. Daha doğrusu önüme çıktığında bunu değerlendiriyorum ama illa da organik olsun diye kovalamıyorum.”

412011-asli-ustunkaya

Aslı Üstünkaya
’10 YILDIR BAHÇEMİ EKİYORUM’

“Organik 90’lı yılların sonunda gıda olarak hayatıma girdi. 10 senedir bahçeye ufak tefek şeyler ekiyorum. Ayrıca çeşitli çiftliklerden rutin olarak alışveriş yapıyorum. Türkiye’de ürünler çok kısıtlı ve çok yüksek fiyatlarda... Bu konuda Amerika çok cazip. Türkiye’de organik sertifikası alabilmek çok basit, istismara çok açık bir konu. Ayrıca Arkeoloji Müzesi şu aralar yer altından antik tohumları çıkarıyor. Örneğin, Anadolu’ya has genetiğiyle oynanmamış bu saf tohumların ekinlerini umarım yakın zamanda görebiliriz. Bunların dışında kişisel bakım ürünleri ve ev temizleme malzemelerini de organik tercih ediyorum.”


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik