Logo
Bu sayfayı yazdır

Kime, ne şaka yapsak?

Kime, ne şaka yapsak?

1 Nisan Şaka Günü’nün sırrı

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını ocak ayının birinci gününe aldı.

Daha önce Avrupa’da yaygın olan yıl başlangıcı 1 Nisan’dı (bir rivayette ise 25 Mart’tır). O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles’ın bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler, 1 Nisan’da yılbaşı partisi düzenleyip birbirlerine hediyeler verdiler. Yeni takvime geçen diğerleri ise onları ‘Nisan aptalları’ olarak nitelendirdiler. 1 Nisan’a ‘aptallar günü’ anlamında ‘April Fools’ Day’ adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.


murat-serezli

Murat Serezli

Hain plan

“Arkadaşımın evinin bire bir kopyasını bir hangarın içine inşa ettirir, camlardan görünen manzarayı da basılı fotobloklarla bu dekorun çevresine yerleştirtirim. Bir tek farkla; tüm dairenin ve mobilyaların bire bir kopyaları dört kat büyütülmüş olarak ölçeklendirilip yapılır. Sonra bu arkadaşı 31 Mart gecesi içmeye çıkarırım. 1 Nisan sabahı ayıldığında kendini evinde bulacaktır. Kendisinin küçüldüğünü düşünecek ve artık 45 cm boyunda bir insana dönüşmüş olduğuna inanamamanın şokunu yaşayacak.”

ipek-yaylacioglu


İpek Yaylacılıoğlu

‘Eşimin yatağına cansız manken koyardım’

“Ben eşime (Hakan Usta) şaka yapardım. Geçenlerde Youtube’da bir video izlemiştim ve çok ilginç, komik gelmişti. Onun aynısını yapabilirim. Mesela eşim uyurken yatağına cansız manken koyardım ve mankenin eşimi dürtmesi için bir sopa ile onu sallardım. Ardından eşim uyanıp, yatağında onu görürdü, ya da ilk baktığında manken olduğunu anlamazdı. Başka biri zannederdi ve eğlenceli olurdu.”

yonca-evcimik


Yonca Evcimik

‘Bakan adayı olduğumu ilan ederdim’

“Ben 1 Nisan’larda üzecek ya da korkutacak şaka yapılmasından hoşlanmıyorum. Ama o gün şaka olarak, hayvanlardan sorumlu devlet bakanı olmak için aday olduğumu açıklarım. Bu durum insanları hem mutlu edecek, hem de şaşırtacaktır.”

pinar-aylin


Pınar Aylin

Angela Merkel’e komplo

“Ben Yunanistan tarafıymışım gibi, Angela Merkel’i arayıp, ‘Tüm yaptıklarınıza ve borçlarımıza karşılık Yunan adalarımızı size vermeye karar verdik’ derdim. Sonra da o anki Merkel’in yüz ifadesini merak edip, gülerdim.”

pelin-kormukcu


Pelin Körmükçü

‘Dedemin son şakası’

“Benim dedem oyuncu Hazım Körmükçü, 1 Nisan günü tiyatro sahnesinde oyunu varken hayatını kaybetmiş. Birinci perde kapandıktan sonra, kendisini iyi hissetmemiş ve arkada doktorlar müdahale etmişler. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtaramamışlar. Sonra seyirciye dedemin hayatını kaybettiğini söylediklerinde herkes 1 Nisan olduğu için şaka sanmış ve kahkahalar atmaya başlamış. Ben de, aynı seyirciler gibi bu durumun şaka olmasını dilerdim.”

ipek-ozkok


İpek Özkök

‘Şaka yapılınca, küserim’

“Benim babam çok ciddi görünümlü ama çok şaka yapan bir adamdı. Mesela çatapatlar alıp patlattığı bile olurdu. Ben de tam tersiyim. Şaka yapılmasından da, şaka yapmaktan da nefret ederim. Hatta bana şaka yapıldığında belki ilk tepkiyle gülerim ama sonra küsebilirim bile (gülüyor)… O kadar hoşlanmıyorum şakalardan. Sanırım babam yüzünden!”

eda-ozerkan


Eda Özerkan

Ciddi haber sunucusu

“1 Nisan’da ulusal bir haber kanalında haber sunmak isterdim. Ciddiyetimi hiç bozmadan, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri tam tersi bir şekilde sunardım. Benzin fiyatlarının yüzde 60 düştüğünü, küresel ısınmanın ve tüm savaşların sona erdiğini belirttikten sonra, izleyiciye tüm bu haberlerin gerçek olduğuna inandırabildiysem yılın ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a da aday olduğumu söyleyerek, bülteni kahkahalarla nihayetlendirirdim.”

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.