Menu

Ünlü kitapkurtları ne okuyor?

Ünlü kitapkurtları ne okuyor?

Yaz tatillerinin en keyifli anlarından biri de kumsalda şezlonga uzanıp, dalga sesinin verdiği huzurla seçtiğimiz kitapları okumaktır. Bu yaz birçok yazarın yeni kitabı raflarda ve tatil bavullarında yerini aldı. Magazin dünyasının ünlü isimlerine ne tarz kitapları sevdiklerini ve yaz tatili için tercih ettikleri kitapları sorduk

Nuriye KIRMA, Murat TAMAY

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

burcukara20140821-1
Burcu Kara
‘Yol’ - Metin Hara

burcu-kara

“Ben klasikleri çok seviyorum. Özellikle Türk ve Rus edebiyatındakileri. Psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarını da zevkle okuyorum. Bu yaz Metin Hara’nın ‘Yol’ adlı kitabını aldım ve çok beğendim.”

tanemsivar20140821-2


Tanem Sivar
‘Deliduman’ - Emrah Serbes

 tanem-sivar

“Yaz için birçok kitap aldım ama özellikle ‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ favorim diyebilirim. Ama bu yazın kitabı kesinlikle Emrah Serbes’in ‘Deliduman’ kitabı. Sürükleyici ve güncel bir hikayesi var. Felsefi kitaplara da bayılıyorum. En son Wilhelm Reich’ın ‘Dinle Küçük Adam’ kitabını okuyup çok beğenmiştim.”

bernalacin20140821-3


Berna Laçin
‘Yaz’ - Kürşat Başar

berna-laçin

“Bizim ailede bütçemizin en çok gittiği yer kitaplar. Hepimiz kitap okumayı çok seviyoruz. Bu yaz çok kitap okudum ama en son okuduğum üç tanesini söylemek istiyorum. Tam anlamıyla bir Gabriel Garcia Marquez hayranıyım. Onu olağanüstü buluyorum. Onun bir kitap daha yazacağını bilsem, hiç düşünmeden bir parmağımı kesip veririm. En son ‘Şili’de Gizlice’ adlı kitabını okudum ve yine beni şaşırtmadı, çok iyiydi. Diğer beğendiğim kitaplar da, Paul Auster’den ‘Kırmızı Defter’ ve Kürşat Başar’dan ‘Yaz’. Ben Kürşat Başar’ın dilini seviyorum. Daha doğrusu ben bir kitabı okumaya başladığımda ilk 15 sayfada o kitap beni sarıyorsa sarıyor, sarmıyorsa bırakıyorum. Kitapta aradığım şey lezzettir. Kürşat’ın kitabında da bu lezzeti yakaladım. Kitap Kıbrıs’ta geçiyor ve benim ailem de uzun bir süre orada yaşadı. Ondan dolayı beni yakaladı bu kitap. Ama ilk kitabı favorimdir.”

ozgeuzun20140821-4

Özge Uzun
‘Yol’ - Metin Hara

özge-uzun

“Benim kitap konusunda bir tarzım yok. Her şeyi, her türü okurum. Bu yazın kitabı kesinlikle, Metin Hara’nın ‘Yol’ kitabıdır. Normalde kişisel gelişim kitaplarına mesafeliyimdir ama bu kitap insanın kendi içindeki keşfi anlatıyor ve Metin’i yakın tanıyorum. Bu yaz çok fazla kitap okuma şansım olmadı maalesef. Başucu kitabım Yüce Zerey’in ‘The Profesyonel’i. Eğleneli bir sosyal medya algısı. Aşk romanında da favorim, Mehmet Coşkundeniz’in, ‘Aşk Uykusu’ kitabı.

feryalgulman20140821-5


Feryal Gülman
‘Ustam ve Ben’ - Elif Şafak

feryal-gulmen

“Kitap okumayı çok severim. Çocukluğumdan beri film ve kitap sevgim hiç değişmedi. Her akşam uyumadan önce okurum. Şu an son dönemin muhteşem kitaplarından biri olan Elif Şafak’ın ‘Ustam ve Ben’ adlı kitabını okuyorum. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimarın, Mimar Sinan ve çırağının anlatıldığı bir dönem hikayesini anlatıyor. Yeni değil ama bu yaz okuyana çok rastladım ve harika bir kitap.”

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 34/2014 SAYISINDA...  

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik