Menu

2014 Paris Haute Couture moda haftası

2014 Paris Haute Couture moda haftası

Modanın Başkenti Paris'te kişiye özel tasarımcıların bayramı vardı, geçen hafta; Paris Haute Coutre moda haftası.

Sezonun ana teması tüm modacılar tarafından neşe, hafiflik ve akım sözcükleri üzerine kurgulanmıştı. 2014 ilkbahar ve yaz ayları için hazırladıkları Haute Coutre koleksiyonları sergileyen tasarımcılar, birbirinden gösterişli elbiselerini sundukları defilelerde Paris'e neden 'modanın başkenti' denilidğini bir kez daha kanıtladılar.

Hayal Gücümze İş Bırakmayan Tasarımlar

moda20140130-4.jpg

moda20140130-5.jpg

Jean Paul Gaultier

Kelebek etkisi

Gaultier için ‘dahi’ diyenler yanılmıyor, tasarımcı, yine yaptı yapacağını… Birkaç temaya ayırdığı defilesinde Jean Paul Gaultier önce kelebeklerle başladı gösterisine. Saçlarda, bluzlarda veya elbisenin tamamında kelebek motifi dikkat çekiyordu. Ardından ünlü ‘Crazy Horse’ gösterisinin şov kızları çıktı ortaya; tüylü yüksek başlıkları, tüylü kuyrukları ve seksi upuzun eldivenleriyle... Gaultier, renklerde de oldukça cömert davranarak yıla en canlı başlayan tasarımcılardan biri oldu.

moda20140130-1.jpg

Valentino

Nefes kesti

Konsept ve sunum olarak bu kadar zengin ve gösterişli 55 tasarımı görünce insanın aklına Valentino Modaevi’nin çalışanlarının nasıl bir çalışma temposu olduğu sorusu geliyor. Yanıtlayalım, 12 saatlik vardiyalarla aralıksız çalışıyorlarmış. ‘La Traviata’dan ‘Madame Butterfly’a ‘Aida’dan ‘Romeo ve Juliette’e en sevilen opera eserlerinin ilham verdiği elbiselerin tasarımlarını Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli yaptı. Konu opera olunca tabii organzeler, şifonlar, tüller, ipekler birbirleriyle yarıştı. Kazanan, Valentino oldu.

Genellikle üst gelir seviyesinde elit müşterilerin beğenisine göre hazırlanan Haute Coutre kıyafetlerin ortak özeliği, kişinin renk aksesuar ve taş beğenisine göre özel hazırlanması.

'Haute Coutre' kişinin özel beğenisine göre hazırlanmış özel tasarım elbise anlamına gelen bir moda terimi. Gelinlik buna en iyi örnek...

 

ELIE-SAAB04036448.jpg

Elie Saab

Bahar sözünü tuttu

İlkbahar/Yaz 2014 Elie Saab defilesinin ana başlığı ‘Baharın verdiği söz’... Bu yüzden hemen hemen bütün tasarımlarda floral etkiyi görebiliyoruz. Lübnanlı tasarımcı Saab, renk paletini uçuk tonlarda tutmuş. Çiçek ve dantellerle dolu şovunu izleyicinin sanatsal duygularını kışkırtarak vermeyi seçen Saab, tasarımlarına eklediği cepler, geniş kol ağızları ve yerleri süpüren eteklerle modern ve gerçek dünyaya dagönderme yapmış.

Haute Coutre akımı Fransa'da 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkmış. Haute Coutre atölyesi olabilmek için Chambre Syndicale De La Haute Coutre/ Haute Coutre Sendikasına üye olmak gerekiyor.

ARMANI-PRIVEARP3770968.jpg

Armani Prive

Oscar adayı elbiseler

Akademi Ödülleri adayın Cate Blanchett’ın stilistinin de izlediği Armani Prive defilesinde bu elbiselerden hangisini Oscar gecesi göreceğimizi henüz bilmiyoruz ama Giorgio Armani, Blanchett’e uygun bir tanesini seçecektir, eminiz. Sofistike Armani Prive tasarımları, karanlık podyuma adeta güneş gibi doğdu. Moda tasarımcısı, kıyafetlerin her birini türban türü başlıklarla tamamlamıştı. Güçlü tekstil motiflerini minimumda tutan Armani, bu kreasyonda sadece ayrıntılı tasarıma yönelmiş.

stephane-rolland-APTOPIX-Paris-Fashion-Rolland.JPEG-07551.jpg

Stephan Rolland

Güneş ve ışık

Sarı, turuncu, siyah ve beyaz dört ana renkte hazırladığı tasarımlarla podyumda ilk mankeni yürümeye başladığı andan itibaren Stephane Rolland’ın salondan tek duyduğu, hayret nidaları oldu. Heykelsi formlara bürünen mankenlerin üzerinde güneş ve ışığı çağrıştıran tasarımlar vardı. Organze ağırlıklı kumaşların yanı sıra koleksiyonda yüksek omuzlar, dar kalem elbiseler, maksi kesimler ve geometrik formlar dikkat çekti.

DIOR04033180.jpg

Dior

Enfes ve zevkli tasarımlar

Kreatif direktör Raf Simons’un hazırladığı Dior defilesi, ilkbahar ve yaz aylarında kadınların 1950’lerin tarzına geri döneceğini gösteriyordu. Kombinezon ve pelerin tarzlarının sıkça kullanıldığı modeller, moda piramidinin en üstünde yer alan Dior’un klasiği modern yorumlama şekliydi. Desinatörlüğün samimiyetine inandığını anlatan Simons, müşteriler, salon ve kadınlar arasında bir ilişki başlatmak istediğini söyledi. Hareket ve hacim, defileyi ifade eden ana sözcüklerdi. ‘A’ şekilli kısa elbiseleri, diz altı çorap jartiyer askıları tarzında bağları
olan ayakkabılarla kombinleyen Simons, Dior’un seçkin çizgisinden şaşmamıştı. Oscar töreninde bu defilenin elbiselerinden en az birini göreceğimiz kesin, merak ettiğimiz, hangi elbisenin Oscar alacağı.

GIAMBATTISTA-VALLIARP3769647.jpg

Giambattista Valli

Ultra feminen

2014 İlkbahar-Yaz kreasyonu için Giambattista Valli, kadınsılığı ön plana çıkaran heykel formlu uzun elbiseler, beyaz üzerine şeker renklerinde serbest floral desenler, yumuşak dökümlü kumaşlar hazırlamış. Valli, diz üstü elbiselerin kısalığını dengede tutmak için ise kumaşları kıvırıp katlayarak drapeler yaratma yolunu tercih etmiş.


Ortam

Bu kategoriden diğerleri: « İlham verici tercih SAKİN DÜNYALARA »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik