Menu

Her zaman kalbimizde

Her zaman kalbimizde
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Büyük usta hayatta olsaydı, geçen hafta 68’inci yaş gününü kutlayacaktı.

H. Anıl ÇIRPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Türk sinemasının önde gelen tiyatrocusu, komedi oyuncusu ve sinema sanatçısı olan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’de doğDu. Rol aldığı rollerle akıllara kazınan, çevirdiği filmlerde genellikle saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandıran Sunal’ın filmleri ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük ilgiyle izleniyor. İlkokulu İstanbul’da Mimar Sinan İlkokulu’nda okuyan Kemal Sunal, Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde yüksek öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı üniversiteyi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden 1995 yılında mezun olarak tamamladı. Yüksek lisans da yapan Sunal, ‘TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü’ adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini de yaparak, iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi ele aldı. Hem okuyup hem çalıştığı dönemde Emayetaş fabrikasında çalışan, ayrıca elektrikçide çıraklık da yapan sanatçıyı, Vefa Lisesi’ndeki felsefe hocası Belkıs Balkır’ın Müşfik Kenter’le tanıştırmasının, kariyerinde önemli bir yeri vardır. 1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yapan Kemal Sunal, lisede ‘Zoraki Takip’ adlı tiyatro oyunuyla kariyerine başladı. Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra görev yaptığı tiyatrolar arasında bulunan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun da hayatında önemli bir yeri oldu. Yeteneği Ertem Eğilmez tarafından beğenilince beyazperdeye transfer oldu. İlk rolü 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği ‘Tatlı Dillim’ adlı filmde bir basketbolcuydu.

12113-kemal-sunal-1

Babası gibi oyuncu olan Ali Sunal, Kemal Sunal’ın doğum gününde sosyal paylaşım sitesi Twitter’da bu mesajları yayınladı.

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik