Menu

İyi ki doğdun ‘Minik Serçe’

İyi ki doğdun ‘Minik Serçe’

Müzik kariyerine 1970 yılında Hafta Sonu gazetesinin açtığı, Ajda Pekkan’ın jüri başkanlığı yaptığı Altın Ses Yarışması’nda altıncı olarak başlayan Sezen Aksu, yıllar içinde yorumculuğunun yanı sıra Türk pop müziği klasikleri arasına giren bestelediği muhteşem şarkılarıyla gönlümüzü her dönem fethetmeyi başardı. 13 Temmuz’da yeni yaşına girecek olan sanatçıya müzik ve yeni şarkılarla dolu bir yaş diliyoruz.

Nuriye KIRMA

Türkiye’nin en özel seslerinden biri olan Sezen Aksu, gerçek ismiyle Fatma Sezen Yıldırım, 13 Temmuz 1954’te Sarayköy Denizli’de dünyaya geldi. Annesi Selanik göçmeni ve fen bilgisi öğretmeni olan Şehribar Hanım, babası ise Rizeli, matematik öğretmeni olan Sami Yıldırım Bey’di. Küçük Sezen, doğduktan sonra üç yıl kadar Denizli’de yaşadı ve ardından ailesiyle İzmir’e taşındı. Nihat adındaki kardeşiyle beraber büyüyen sanatçı, gençlik yıllarında birçok sanat dalına merak sardı. Bir süre resim, tiyatro ve dans dersleri aldıktan sonra dansöz olma hayalleri kurmaya başladı. Daha sonra bu hayaliyle ilgili olarak “Allah babama acıdı da şarkıcı oldum” dedi. Aksu, 1970 yılında ‘Hafta Sonu’ gazetesinin açtığı, Ajda Pekkan’ın jüri başkanlığı yaptığı ‘Altın Ses’ yarışmasında altıncı olarak müzik kariyerine başladı. Aynı yarışmada Türk pop müziğinin bir diğer önemli ismi Nilüfer de birinci oldu. Yarışmadan sonra 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne giren Aksu, 1974’te üç şarkısını bir plak şirketine gönderdi ve aynı yıl kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlendi.

Böylece eğitim hayatını da yarıda bıraktı. 1974’ün son aylarında ilk plağını çıkarmak için İstanbul’a giden Aksu, 1975’te ilk 45’liği ‘Haydi Şansım’la müzik piyasasına giriş yaptı. Ancak, ‘Sezen Seley’ adıyla yayınlanan bu 45’lik sadece elli kopya sattı. Ardından ikinci 45’liği ‘Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma’yı ve içerisinde kendi şarkılarının da yer aldığı, listelerde uzun süre bir numarada kalmasını sağlayacak üçüncü 45’liği ‘Olmaz Olsun/Vurdumduymaz’ı çıkardı. 1976 yılında ilk sahne çalışmalarına başlayan sanatçı, ardından 1977’de ‘Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan’, ‘Kaybolan Yıllar/Neye Yarar’, 1978’de ‘Gölge Etme/Aşk’, 1979’da ‘İlk Gün Gibi/Yalancı’ 45’liklerini çıkardı.

Aksu, aynı yıl sinema sektöründe de göründü ve Atıf Yılmaz’ın ‘Minik Serçe’ filminde oynadı. Sanatçı, bu tarihten sonra ‘Minik Serçe’ adıyla anılmaya başladı. 10 Temmuz 1981’ tarihinde ikinci eşi Sinan Özer ile evlenen Sezen Aksu’nun, Özer’den hamile olduğu konuşuluyordu ve 11 Kasım 1981’de oğlu Mithat Can Özer’i dünyaya getirdi. Ancak bu evlilik sadece iki yıl sürdü. 1983 ve 1985 yıllarında Eurovision Şarkı Yarışmaları’nın seçmelerine katılan Minik Serçe Türkiye elemelerini geçemedi. TRT’nin denetiminden geçemediği için önceleri televizyonda şarkıları yayımlanmayan Aksu, ‘Sen Ağlama’ albümüyle bu fırsatı elde etti. Böylelikle albümleri haftalarca zirvede kaldı. 90’larda ise dinleyicilerinin karşısına yapımcı olarak çıktı. 90’ların müziğinde çok önemli bir yer ettiği gibi Sertab Erener, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Işın Karaca, Hande Yener, Yıldız Tilbe gibi birçok ismi piyasaya kazandırdı. 2 Haziran 2000’de Aksu, yeni albümü ‘Deliveren’i çıkardı. Bu albümde ‘Oh Oh’, ‘Sarı Odalar’, ‘Kahpe Kader’ ve ‘Keskin Bıçak’ gibi dönemin en bilinen şarkıları bulunmaktaydı. Bu albüm yaklaşık 1 milyon sattı. ‘Şarkı Söylemek Lazım’ ve ‘Yaz Bitmeden’ albümlerden sonra Aksu’nun 2005’te, sahnedeki 30’uncu yılının anısına çıkardığı ‘Bahane’ albümü ilk iki haftada 320 bin sattı. Sanatçı, 1975 ve 2006 yılları arasında yazdığı şarkıları 2006’da çıkardığı ‘Eksik Şiir’ kitabında topladı. Sezen Aksu’nun verdiği konser turneleri her zaman dinleyicileri tarafından büyük ilgi gördü ve kariyerinin en başındaki şarkıları bile yıllarca bıkmadan dinlenmeye devam ediyor. 13 Temmuz’da bir yaş daha gençleşecek olan ‘Minik Serçe’nin yeni yaşını kutluyoruz.

Fotoğraf: Hürriyet Arşiv

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik