Menu

GAZİNOLARIN KRALİÇESİYDİ

GAZİNOLARIN KRALİÇESİYDİ

Bir dönem kendine has tarzıyla Maksim Gazinosu'nda izdiham yaratan, 'En şık assolist' ünvanını yıllarca kimselere kaptırmayan, kadife sesiyle dinleyicisini büyüleyen Behiye Aksoy, 31 Mayıs'ta kaldığı huzurevinde hayata gözlerini yumdu.

60'larda ve 70'lerde şöhretinin zirvesinde olan Aksoy, Türk Müziği'nin en önemli yorumcularından biriydi

Nuriye KIRMA Fotoğraflar: Hafta Sonu Arşiv

Maksim Gazinosu'nun taçsız kraliçesi Behiye Aksoy, gerçek adıyla Behiye Tetiker 19 Eylül 1933'te İstanbul Üsküdar'da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan beri müzikle iç içe olan Beyiye Aksoy, annesi ve halasının yönlendirmesiyle piyano ve ud çalmaya başladı. İlkokul çağlarından beri sahnelerde şarkı söylemeyi düşleyen Aksoy, ilkokulu İstanbul'da bitirdikten sonra tüccar olan babasının işleri nedeniyle Ankara'ya taşındı. Ankara'da ortaokulu bitiren sanatçı ardından belediye konservatuvarına giderek Ankara Radyosu'nda açılan ses sanatçısı sınavına girdi ve 200 adayın arasından seçilen beş isimden biri oldu. Henüz 15 yaşındayken stajyer olarak başladığı radyoda dokuz yıl boyunca sanatını icra etti. 1958 yılında da ilk kez Ankara Göl Gazinosu'nda sahnelere adım attı. 28 Ekim 1961 tarihinde Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosu’nda dönüşümlü olarak Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin ilk kadın assolistlerinden oldu.

O dönemde hem Behiye Aksoy'un hem de Maksim Gazinosu'nun yıldızı parladı. Aksoy, Maksim yıllarında Zeki Müren'le yarışan tek kadın şarkıcıydı. O dönemde gazateler de sanatçıdan övgüyle bahsediyordu. Sahne aldığı akşamlar Maksim Gazinosu'nda izdiham oluyordu. Daha sonra Tepebaşı Gazinosu’nda iki sezon boyunca çalışan Aksoy, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 60’lı yıllarda ‘Grafson Şençalar’ etiketli 78 devirli taş plakları adeta yok satıyordu. O yıllarda plakları iyi satan şarkıcılar 'Altın Plak' ile ödüllendiriliyordu ancak Aksoy'un başarısı sınırları aştığı için ve platin rengi saçlarından dolayı kendisine 'Platin Taç' takıldı. Sanatçı, şahane sesinin yanı sıra sahnede giydiği şık kostümleriyle de ilgi odağı oldu. Gazinolar döneminin en şık giyinen kadın assolistlerinden biriydi. Döneminin en çok konuşulan kadınlarından biri olan Behiye Aksoy üç kez nikah masasına oturdu. İlk evliliğini 1951'de avukat ve besteci Halil Aksoy ile yaptı. Hatta Halil Bey'in soy ismini ömrü boyunca taşıdı. Bu evlilikten bir yıl sonra oğlu Ahmet Kazım Aksoy dünyaya geldi. Ancak Behiye Hanım'ın sahne çalışmalarının yoğunluğu dolayısıyla bu evliliğin ömrü sadece iki yıl oldu. Ardından ikinci evliliğini 1973'te film yapımcısı Berker İnanoğlu ile yaptı. 17 gün evli kaldıktan sonra Aksoy bir mektup bırakarak eşinin evini terk etti ve bir yıl sonra resmi olarak boşandı. Üçüncü ve son evliliğini de yıllarca beraber çalıştığı patronu olan Maksim Gazinosu'nun sahibi Fahrettin Aslan ile yaptı. Fakat bu evlilik de sadece dört ay sürdü. Müzikal kariyeri boyunca genç bestecilere de şans tanıyan Aksoy, Ankara Radyosu'nda genç bir besteci ve yorumcu olarak görev yapan Yıldırım Gürses'in eserlerini gazinolarda seslendirerek onu şöhrete ulaştırdı. Erman Film Şirketi'nin teklifi üzerine kendisini gazinolarda izleme olanağı bulamayan hayranları ile birkaç filmde bile olsa buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya teklif edilmeyen rekor bir ücret ile 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı 'Kederli Günlerim' isimli filmde rol aldı. 1973 yılında satış rekoru kıran 'Falcı' plağı ile aynı adı taşıyan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştığı ‘Falcı’ filmininde rol aldı.

Behiye Aksoy, gazino döneminin sona erdiği 1980’li yıllarda inzivaya çekildi. 2001 yılında Alzheimer hastalığına yakalanan Behiye Aksoy ne yazık ki ömrünün son yıllarında çevresindeki hiç kimseyi tanıyamaz hale geldi. 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı tercih eden usta sanatçı, 31 Mayıs 2015'te, 82 yaşında aramızdan ayrıldı.  

3

Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik