Menu

Feryal Gülman ‘Varlıklı olmak sosyete olmak değildir’

Feryal Gülman ‘Varlıklı olmak sosyete olmak değildir’

İstanbul cemiyet hayatının en şık giyinen, tarzı ve stiliyle pek çok kişinin örnek aldığı moda ikonlarından birisi olan Feryal Gülman’la Bebek’te buluştuk. Bir gününü bize ayıran Gülman, bilinmeyenlerini, günlük hayatını, yaşadığı semt olan Bebek’i, eşi kemal gülman’la ilişkisini ve modayı anlattı.

Feryal Gülman’la Happily Ever After’da kahvelerimizi içip, oradan da hemen her gün evine taze çiçek aldığı sokak çiçekçisine ve kitapçıya uğradık. Ardından birlikte Bebek’teki evine geçtik. Bu muhteşem evin Boğaz manzarası önünde sohbete başladığımız Gülman, her zamanki içtenliğiyle sorularımızı gülümseyerek cevapladı...

Bebek semti sizin için ne anlam ifade ediyor?
Bebek herkes için eğlenmek veya hafta sonunu geçirmek için gelinen bir semt. Boğaz havası almak isteyenler sahil şeridinde yürüyüşler yapıyorlar. Ancak biz burada yaşıyoruz.

Bize tanıdığınız, bildiğiniz ve yaşadığınız Bebek’in dününü ve bugününü nasıl özetlersiniz?
Eşim (Kemal Gülman) 30 yıldır Bebek’te yaşıyor. Ben de 20 yıldır Bebek’liyim. Burası çok daha sakin bir semtti. Ancak maalesef artık eğlence merkezi gibi oldu. Kafeler, barlar ve restoranlara her gün yenileri ekleniyor. Doğal olarak bu değişim bizi de şaşırtıyor.

Son yılların en trendy yeri Bebek oldu diyebiliriz. Bu durum sizi nasıl etkiledi?
Her gün yeni bir yerin açılması ve Bebek’in bu kadar popüler olması hem iyi hem de kötü bizim için. Ne yazık ki trafik, içinden çıkılmaz bir kabusa dönüşüyor. Özellikle hafta sonları evimizden arabayla çıkmamız imkansız gibi. İyi tarafına gelince; herkesin uzak mesafelerden geldiği böyle hoş bir ortama yürüme mesafesinde ulaşabiliyoruz.

Bebek’te oturan, bizim bilmediğimiz ünlüler kimler?
Güvenlik açısından isim vermeyi doğru bulmuyorum ama Ayşe Sultan ve Eliyeşil Korusu’nda pek çok dostumuz yaşıyor. Arkadaşlarımıza yürüyerek ulaşılabilecek mesafede olmak keyifli.

Bir mimar olarak Başbakan’ın açıkladığı çılgın projelerle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bence gerçekten çılgın! Üzerinde elbette çok tartışılacak ama gerçekleşebilirse mükemmel olacak bir proje olduğunu düşünüyorum.

Neden mimari kişiliğinizle ön planda değilsiniz?
Biz inşaat ve emlak yatırımları yapan bir firmayız. Yaptığımız işin bütününde ben mesleğimi zaten kullanıyorum. Doğal olarak mimari proje çizmiyorum ama tashih yapıyorum. Firma içinde daha çok yönetici kimliğim geçerli. Ben yine de şanslıyım. Mesleğimle alakalı bir iş yapıyorum.

Pazar alışverişine çıkar mısınız?
Hayır, pazar alışverişi yapamıyorum. Oğlum küçükken özellikle sebzelerin tazeliğinden emin olmak için pazara bizzat giderdim. Ama artık o alışkanlığım kalmadı.

Mutfakla aranız nasıl? En iyi yaptığınız yemek hangisi?
Mutfağa vakit ayırmak gerçekten çok keyifli. Pasta ve hamur işlerinde daha başarılı olduğumu düşünüyorum. Ama ne yazık ki, hem vakit ayıramıyorum hem de diyet mönülerimize benim lezzetlerim uymuyor.

Cemiyet hayatında çok yapay ilişkiler dönüyor. Siz de görüyorsunuzdur. Hemen herkes birbirinin yüzüne gülüp arkasından konuşuyor. Siz bu tip durumlarda üç maymunu mu oynuyorsunuz?
Hiç ilgilenmiyorum bu tip ilişkilerle. Görsem de görmemezlikten gelirim zaten. Evet, üç maymun doğru bir yorum. Ama benim çok sevdiğim dostlarım var. Kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum.

Dışarıdan bakan ve dergileri takip eden bir kişi, sizi sadece davetten davete giden, bütün gün alışveriş yapan, hayatının büyük bölümünü modanın oluşturduğu biri olarak görebilir... Gerçekte Feryal Gülman nasıl biridir?
Magazin dergilerinin sayfalarında beni gören insanların böyle düşünmeleri çok normal. Medyaya ne yazık ki sadece bu yönümüzle yansıyoruz. Fotoğraflar davetlerde çekiliyor çünkü. Oysa hepimizin önemli sorumlulukları var. Öncelikle, iyi bir eş ve anne olmak gibi. Yaşadığımız evin sorumlulukları ve düzeni, işimizi geliştirmek ve yönetim organizasyonları gibi. Bunların dışında kendi annem ve aileme karşı sorumluluklarım da var. Aslında herkes kendi yaşadığı hayata bakarsa, pek birbirinden farkları yok.

Kıyafet alırken en çok neye dikkat edersiniz?
Sezonun trendlerinden uzak kalmadan kendi tarzıma uyan modelleri seçerim.

Dünya yıldızlarıyla bol bol pişti oluyorsunuz. Stilini veya tarzını takip ettiğiniz ünlüler var mı?
Beğendiğim yıldızlar elbette var. Ama bazen çok beğendiğim kişiler de beni hayal kırıklığına uğratabiliyor. Sonuçta körü körüne beğendiğim, takip ettiğim bir stil ikonu yok. Ama Kate Moss her zaman çok beğendiğim bir modeldir. Hazır giyim aldığınız müddetçe pişti olmak kaçınılmaz bir durum. Malum bir modacı, aynı giysiden pek çok sayıda üretiyor. Bu durumu sürekli giysi diktirerek engelleyebilirsiniz ama o da çok zor.

Size göre stil sahibi olabilmenin püf noktası nedir?
Kendin olabilmek. Kendinden bir şeyler katabilmek bence. Defilelerdeki giysileri aynen giymek bazen insana kolay geliyor. Çünkü onlar zaten o bütünlüğü var etmek için kendilerini yormuş oluyorlar. Yakıştırıp taşıyabildikten sonra, bu da beni rahatsız etmiyor. Ama bedenini, boyunu düşünmeden ve sadece başkasına benzemek için giyinince, insanların hoş görünmediğini düşünüyorum.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ’NDE...
Serkan BAL
Fotoğraflar: Nurdan USTAOrtam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik