Menu

‘Hakaret görürsem, cevabını veririm’

‘Hakaret görürsem, cevabını veririm’

Şahan Gökbakar, ‘Recep İvedik 4’ ile yine rekor kırıp, gişedeki iddialı ve istikrarlı çizgisini sürdürüyor. Hafta Sonu’na özel açıklamalar yapan Gökbakar, yapılan eleştirilere her zaman saygı duyduğunu ama eleştiriler hakarete vardığı zaman gereken cevabı da vereceğini söylüyor. Başarılı komedyen, çekimlerin kamera arkasında yaşananları ve özel hayatının bilinmeyenlerini tüm samimiyetiyle anlattı

Ömür SABUNCUOĞLU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Fotoğraflar: Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Şahan Gökbakar… İlk tanışmamız 2007 yılına dayanıyor. Yanılmıyorsam aylardan ekimdi ve Antalya’da ‘Recep İvedik 1’i çekiyordu. Film setine gitmiştim. Zor şartlarda, vücuduna yapıştırılan kıllarla, sıcak Antalya güneşi altında çekim yapıyordu. Aradan yedi yıl geçti. Şimdi Recep İvedik efsane oldu. Uzun zaman geçti, birçok şey değişti. Ama değişmeyen tek şey Şahan Gökbakar oldu. Hala adam gibi adam...

‘Recep İvedik 4’ hayırlı, uğurlu olsun. Vizyona girdiği günden beri rekor üstüne rekor kırıyor maşallah.
Çok teşekkür ederim. Dediğin gibi çok güzel sonuçlar alıyoruz. İzleyicilerimiz bu gururu, mutluluğu bize yaşattılar sağ olsunlar. Böyle devam etmek en büyük arzumuz.

Filmle ilgili nasıl yorumlar alıyorsunuz?
Arkadaşlarımın, dostlarımın birçoğu vizyona girmeden önce izleyip beğendiklerini söylediler ama ben asıl izleyicinin tepkisini merak ediyordum. Gişe rakamları da en güzel yanıtı verdi. İlk üç gün en büyük salonlarda bile yer bulunamadı; ek seanslar koydular. Mesela cuma gecesi saat 02.30’a seans konuldu. Bu Türkiye’de ilk kez oldu. Hatta Twit atanlar olmuş, “Recep İvedik’ten çıktım, sabah 05.00’de eve geldim. Ne yapıyorum ben?” diye (gülüyor). Bu çok güzel bir sevgi, kimseye zorla yaptıramazsın.

Ve herkes sinemadan mutlu ayrılmış...
Olumlu eleştiriler alıyorum. Sinemadan çıkanlar “Çok güldük, yanaklarımız, çenemiz, karnımız ağrıdı. Tepine tepine güldük. Oh be rahatladım” diyorlar. Bu da bize, izleyenlerin filmden mutlu ayrıldığını gösteriyor. Bundan daha güzel bir şey olamaz.

Bir de film sömestir tatilinde vizyona girseydi, kim bilir neler olurdu.
Sömestir tatili artık daha geriye geliyor, ocak ayına doğru yaklaşıyor. Biz tarih olarak yetişemedik. Dediğin gibi birde sömestirde girseydi... Gerçi her dönemin ayrı bir durumu var. Ben Recep İvedik’leri hep şubat ayında izleyiciyle buluşturdum. Bir hafta geç ya da bir hafta erken ama hep şubat ayında vizyona soktum.

sahan20140310-2

‘FİLMİN İLK ÜÇ GÜNÜ UĞURLU KIRMIZI ŞAPKAMI TAKARIM’

Şubat ayı bir tesadüf değil yani...
Ee, tabii şubat ayı bir gelenek haline geldi. Recep İvedik, şubat ayında seyirciyle buluşuyor.

Bir toteminiz var mı?
En büyük totemim; ilk bana sorulduğu günden beri, gişe tahminimi söylememem. Nazar değmemesi ve etkisinin bozulmaması için söylemem. Kendime hep bunu telkin ederim.

Uğurlu bir aksesuar ya da kıyafetiniz var mı?
Uğurlu bir kırmızı şapkam var, hep onu takarım (gülüyor). Özellikle de vizyon tarihinden itibaren ilk üç gün. Onun dışında bir şeyim yok.

Şahan olarak Recep’le arkadaş olabilir miydiniz?
Tabii ya, çok severdim onu. Recep’le arkadaş olmayı bayağı isterdim. Arkadaşım olsa onu çok severdim.

Ama çok kaba!
Ne olacak canım, herkeste var kabalık (gülüyor). Ben gülüyorum onun o hareketlerine. Oynarken de çok eğleniyorum. Gerçekten var olsa ve benim arkadaşım olsa fikri çok hoşuma gidiyor.

Recep İvedik karakteri nasıl doğdu?
Recep İvedik benim TV8’de çektiğim bir skeçte, haber bülteninin içinde yer alıyordu. Üst kattaki komşusunun bileğine sepet bağlamış sarkıtmış, sarkıttığı sepeti de alt kattan çekerek kadını düşürmüş. Bu haber bülteninin içinde yer alan bir karakterdi. O zamanlar adı falan belli değildi. İsmini doğaçlama buldum. Sonra o skeç fenomen oldu. İnternette çok fazla insan tarafından izlenmeye başladı. Bende bunun üzerine o tiplemeyi başka skeçlerimde de kullanmaya başladım. ‘Kim 500 Milyon İstemez Ki’ diye bir yarışma skeci yaptım, Recep yarışmacı olarak katılıyordu. O skeç, insanların bilgisayarına indirip defalarca güldüğü, milyonlarca kez tıkladığı bir hale dönüştü.

Sonra?
Sonra televizyonda kariyerim istediğim gibi gitmemeye başlayınca, sinemaya geçiş yapmaya karar verdim. İnternette en sevilen karakterim Recep İvedik’ti. “Tamam, Recep İvedik’e film yapayım o zaman” dedim ve öyle doğdu.

Televizyona bir küskünlüğünüz mü var?
Televizyon yorucu bir şey. Her hafta bir bant hazırla, onun yoğunluğu ve stresi... “Yetişti mi, yetişmeyecek mi?” var. Sonra hemen yayınlanıyor ve bitiyor. Dahası reyting listesi... O çok acımasız bir liste. Bu böyle her hafta tekrarlanınca insan yoruluyor. Ben dört sene sürekli bu tempoda çalıştım ve çok yorulduğumu fark ettim. Komedi üretmekten sıkılır hale gelmiştim. Komedi insanın sıkılarak yapacağı bir iş değil. O yüzden televizyonu bırakmayı düşündüm, iyi ki de düşünmüşüm.

Çok cesur bir karar…
Çok doğru bir karar vermişim. Şimdi senede bir ya da iki film projesi yapıyorum. İzleyenler, filmleri üç dakikada yapıyoruz zannetmesin, en az yedi ay uğraşıyoruz. Ama bu da benim işime daha iyi konsantre olmamı sağlıyor. Televizyonda reklam anlaşmalarıyla yer alıyorum. Şu an yeni bir reklam anlaşması yaptım. Ama televizyona program ya da dizi yapmayacağım.

‘EVLENENE KADAR KARDEŞİMLE YAŞAYACAĞIM’

Filmlerinizi kardeşiniz Togan Gökbakar ile birlikte çekiyorsunuz. İki kardeşin iş birlikteliği zor olmuyor mu?
Togan, anlaşması çok kolay bir adamdır. Çoğu zaman alttan alır ve ortamı idare eder. Hayatımız hep ortak paydada geçiyor. Aynı evde yaşıyoruz, aynı şeylerden zevk alıyoruz, aynı filmleri izleriz, çoğu zaman tatillere beraber çıkarız.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 11/2014 SAYISINDA...  
 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik