Menu

Gökhan Türkmen: ‘Aşk saygı duyduğum bir şey değil’

Gökhan Türkmen: ‘Aşk saygı duyduğum bir şey değil’

Gökhan Türkmen, dört yıl aradan sonra üçüncü albümüyle müzikseverlerle buluştu. Türkmen, bugüne kadar yapılmış en geniş repertuarlı albümü ‘En Baştan’ı ve 2006’dan beri sürdürdüğü müzik yolculuğunun kendisine öğrettiklerini Hafta Sonu’na anlattı

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sevilen şarkıcı Gökhan Türkmen’in hazırlıklarını titizlikle tamamladığı ‘En Baştan’ adlı yeni albümünü konuşmak için The Edition Hotel’de buluştuk. Sevginin aşktan daha önemli ve güçlü bir duygu olduğunu söyleyen Türkmen, aşka dair hislerini paylaştı. Yeni albüm dolayısıyla bir hayli yoğun olan Türkmen’le ‘En Baştan’ haricinde nasıl bir sevgili olduğunu ve aşkı nasıl yaşadığını da konuştuk.

Yeni albümünüz hayırlı olsun. Adı gibi en baştan mı başlıyor Gökhan Türkmen’in müzik yolculuğu? Yani bu albümü milat mı sayalım?
‘En Baştan’ı şöyle açıklayabilirim; bu zamana kadar yaptığım işler, elbette ki sevdiğim ve arkasında durduğum işlerdi. Ama sonuçta başkasının üstlendiği, başkasının yaptığı albümlerdi. Yani başkasının dediğim, Aykut Gürel’e aitti. Şimdi ‘En Baştan’ başından sonuna kadar ilgilendiğim ve içinde olduğum bir albüm oldu. Biraz da normalde dinlediğim sound’lara yakın bir albüm oldu. Beste ve şarkılar anlamında kendimi daha iyi hissettim. Bu yüzden de albümün adı ‘En Baştan’ oldu. Bu piyasaya girdiğimden beri işin her kısmını gördüm, öğrendim. Bu albüm benim tezim gibi oldu. Şimdi artık mezun olup bu işe yeni başlıyormuşum gibi hissediyorum. Tüm birikimim ve öğrendiklerimle...

Tam dört yıl aradan sonra yeni ve dolu dolu bir albüm. Neden albüm için bu kadar uzun zaman beklediniz?
Önceki albümle bu albüm arasında bir ara albümümüz olmuştu, o bizi biraz bekletti. Bir de üzerine ‘Aşk Lazım’a çok yoğun ve güzel tepkiler aldık. Bu da konserlerin yoğunluğunu artırdı ve albüm gecikti. Albümün oluşumunu kayıttan itibaren sayarsak, üç-dört aydır ama fikir olarak düşünürsek bir-iki yılı buluyor. Albüme şarkı seçimleri de uzun sürüyor. Çünkü ben biraz titizim bu konuda. “Hadi çabuk albüm çıkarmamız lazım” diyerek albüm çıkaramıyorum ben. Çünkü albüm benim için önemli ve titiz çalışılması gereken bir şey.

‘En Baştan’ın hazırlık sürecinden ve içeriğinden bahseder misiniz?
Dediğim gibi hazırlık süreci ara albümle beraber başladı. Bu süreç içerisinde şarkılarımın çoğu hazırdı ama eksiklikler vardı. Eksiklerimi de ekip arkadaşlarımla ortak bir şekilde toparladık. Dinleyip süzgeçten geçirdik. Mesela 15 şarkıydı ama sonra 13’e indi. Yani tam anlamıyla bir ekip işi oldu.

Bir de cover var. Sezen Aksu-Onno Tunç imzalı ‘Kurşuni Renkler’. Bu şarkının sizin için özel bir tarafı mı var?
Ben bu şarkıyı Göksel zamanından beri dinliyorum. Çok sevdiğim bir şarkı, ‘Kurşuni Renkler’. Sahnede de okuyorum. Çok sevdik ve albüme de koyma kararı aldık. Aranjesi yapıldıktan sonra şarkı daha da güzel bir hal aldı. Onno Tunç ve Sezen Aksu’nun da çok değer verdiği bir şarkı. Albüme koyduğumuz için mutluyuz.

Albüm genelde slow şarkılardan oluşuyor. Daha hareketli şarkılar da katmayı düşünmediniz mi?
Bizden çıkan bu (gülüyor). Hareketli diye bir amacımız yok, biz müzik yapmaya çalışıyoruz. Hareketli şarkı olsun diye değil, iyi şarkılar olsun diye albüm yapıyorum. Keyifli şarkılar var ama önemli olan insanları masalara çıkarıp oynatmak değil, yer eden, 10 yıl sonra bile dinlenen şarkılar yapmak. Bunu da yaptığımı düşünüyorum. Benden zaten hoppidi şarkılar çıkmaz.

gokhanturkmen20140331-2

‘ÖN PLANDA OLMAYI SEVMİYORUM’

Albüm için, “Altı sene boyunca okudum ve şimdi kendi adıma tezimi verip mezun oluyorum” dediniz. Neler kattı bu altı yıllık yolculuk size? Neler öğrendiniz profesyonel yaşamdan?
Benim aslında albüm yapmak, ön planda olmak gibi bir niyetim yoktu. Ön planda olmayı seven bir adam değilim. Teklif edilince kabul ettim ama sonuçta hayatın sen nasıl yön verirsen öyle gider ve öyle de gitti zaten. Piyasayı öğrenmek için albüm çıkardım. Sonuçta kaybedeceğim bir şey yoktu. Yolculuğum böyle başladı. Neler öğrendiğime gelirsek, benim mesela piyasadan çok arkadaşım yoktur. Benim için önemli olan adamlıktır. Şimdiye kadar hep böyle oldu.

“Piyasadan arkadaşım yok” derken güvenmediğiniz için mi?
Güvenmediğim için de olabilir. Ben altı yıl önce nasıl yaşıyorsam hala öyle yaşamaya çalışıyorum. Birilerine bir şey dermiş gibi konuşmak istemiyorum aslında, sıkıntım o değil. Sadece sevmiyorum o tarz bir yaşamı. Bana piyasada herkes çok doğru gibi gelmiyor. Yüze gülüp, arkadan konuşulan çok şey var. Ama bir de farklı bir yüzü var, müzikal anlamda çok şey öğrendim. Bu işin içinde olduğum için hiç pişman değilim. Zaten hayatım boyunca da pişman olacağım şeyler yapmadım.

Kendinizi Türk müzik piyasasının içerisinde nerede görüyorsunuz?
Ben her zaman yaptığım işlerle kendimi göstermeye çalıştım. Ben yaparım, insanlar taktir eder ya da eleştirir. Ağzımdan hiçbir zaman, "Gümbür gümbür geliyorum!" diye bir cümle çıkmaz. Bu hiç tarzım olan bir şey değil.

‘HIRSLI DEĞİLİM, KENDİMLE REKABET EDİYORUM’

Peki rekabet, hırs… Bunlar yok mu sizde?
Yok gerçekten hırslı değilim. Kendimle rekabet ediyorum. Mesela şimdi bir albüm yaptım. Bu albüm benim hayalimdi. Olmamış diyen bile olsa, benim için çok önemli bir albüm. Bunun üzerine daha iyi bir albüm yaparak çıtayı yükseltmek zorundayım. Tek amacım bu.

Kendi yaptığınız müziğe yakın bulduğunuz isimler var mı?
Eflatun’u çok seviyor ve beğeniyorum. Onun ‘Cennete Bir Akşamüstü’ albümü bence Türkiye’de yapılan en iyi albümdür. Ama işte o zamanlar noname bir isim olduğu için çok farkedilemedi. Onun dışında Gökhan Tepe’yi çok beğenirim. Benim için önemli bir adamdır. Çünkü Türkiye’de iki kere star olmayı başarmıştır. İlk çıktığında bir star olarak çıktı zaten, ardından bir suskunluğa büründü ve sonra tekrar bir albüm yaptı ve yeniden popüler oldu. Bu olağan dışı bir şey. Bunu herkes yapamaz.


RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 14/2014 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik