Menu

'Karşıma hep korkaklar çıktı'

'Karşıma hep korkaklar çıktı'

Gerçek bir star o. Yetenekli, güzel, başarılı, akıllı. Adı gibi her yaptığı iş hadise oluyor, her söylediği şarkı dillerde dolaşıyor. 4 Ağustos'ta çıkardığı yeni albümü 'Tavsiye'yi müzikseverlerle buluşturan Hadise, hem magazin dünyasına hem de aşka dair son derece cesur cümleler kurdu

Nuriye KIRMA
Fotoğraflar: Emre ÜNAL
Styling: Derya AÇIKGÖZ
Saç: Ali YILANCI
Makyaj: Ali Rıza ÖZDEMİR

Hadise ile jüri koltuğunda oturduğu 'O Ses Türkiye' çekimlerinde buluştuk. Yeni albümü, festival turnesi, reklam projesi ve yarışma programı derken, yorgun düşen bedeni nezle olmuştu fakat o işine duyduğu saygıdan dolayı ilaçlarla ayakta durmaya çalışıyordu. Her zamanki güzelliği, mütevazılığı ve sempatikliğiyle karşıladı bizi. Ekranın ve şöhretin değiştiremediği nadir insanlardan biri o. 'O Ses Türkiye'de Murat Boz'la üç sezon geçiren Hadise'ye, Boz'un ayrılışını hatırlattığımda “Murat'ımı çok özlüyorum” dedi ancak yeni jüri üyeleriyle de arasının son derece iyi olduğunu ekledi.Kariyerinde her şey yolunda giden başarılı şarkıcı, aşk konusunda ise dertli...

hadise20141031-2

Yeni albüm 'Tavsiye', ağustosta dinleyicilerle buluştu. Ne tavsiye ediyorsunuz bu albümle dinleyicilere? Albümün mesajı ne?

Biz albüm çıkar çıkmaz röportajlarımızı yapacaktık ve bu kadar gecikmeyecekti buluşmamız ama festival turnesi araya girdi. Bir de benim ayağım sakatlandı. Çok tuhaf bir dönem geçirdim. Ayağımda tendonlarda stres kırığı yaşadım. Bunun için de dinlenmem gerekiyordu. Festivalden önce yedi günlüğüne bir yere kaçıp, sadece yattım. Ciddi bir rahatsızlıktı. Ama her şeyde bir hayır vardır. Demek ki doğru zaman bu zamanmış. Şimdi her şey geçti, bitti ve albümüme konsantre olmuş durumdayım. Güzel bir iş oldu. 'Tavsiye'de bir ses sanatçısı olarak kendimi çok geliştirdiğimi hissediyorum. Seçtiğim şarkılarda kendi kalbimin sesini dinledim. Onaylamadığım şarkıyı okumadım. Albümdeki şarkılar, biraz daha kadınların gücünü dile getiriyor, erkekler lütfen kızmasın (gülüyor). Yani albümdeki vermek istediğim mesaj şu; bıraktığın, sildiğin kişiyi bırak gitsin. Geriye dönme. Sen hayatına devam et. Arkaya değil önüne bak. Kendi hayatımda da bunu öğrendim. Birisi hayatımdan çıkarsa, çıksın. O benim hayatıma girmeden önce ben zaten mutluydum, çıktıysa da bir sebeple çıkmıştır. Arkama değil, önüme bakıyorum. Güçlü durmayı seviyorum.

Evet, sizin genelde duruşunuz ve söylemleriniz hep bu yönde.

Evet. Aslına bakarsan, medyada da kadına yönelik, kadını güçsüzleştirmeye yönelik bir şiddet uygulanıyor. Bir erkek sanatçının klibinde giydiği kıyafetin eleştirildiğini ben görmüyorum, sahnede söylediği sözler yüzünden, dikkat çekip günlerce konuşulduğunu görmüyorum, bir kadın arkadaşıyla dışarıda yemek yediğinde, kadın sanatçılarda olduğu kadar tartışılıp dillendirildiğini görmüyorum. Hep kadınların üzerine yükleniliyor. Detone oldu, kilo aldı, dans edemedi, sevgilisi terk etti... Kadınlara yönelik hep bu tür saçmalıklar var. Kadının adını çıkarıyorlar. Bu çok kötü. Psikolojik olarak resmen taşlıyorlar. Oysa ben kadın-erkek eşitliğine inanıyorum. Çünkü böyle yetiştirildim. Benim annemle, babam ayrı ama her ikisi de bana bunu öğretti. Bir de kadınların birbirine yönelik uyguladığı şiddet var ki, en acısı da o. Kadın kadının kuyusunu kazıyor. Kadın, kadını çekemiyor. Zaten benim en dikkat ettiğim konu bu, asla polemiklere ve laf atmalara cevap vermiyorum. İstemiyorum. Birbirine laf atmak da bir şiddet türü. Gereken cevabımı hep sanatımla veriyorum. Biz kadınlar olarak önce buna dikkat edelim.

Doğru söylüyorsunuz ama genelde bir taraf, bu laf atışmalarında sessiz kaldığında verecek cevabı yok da, konuşan taraf haklıymış gibi bir algı oluşabiliyor. Siz de karşı taraf kadın olduğu için sustuğunuzu söylüyorsunuz. Keşke herkes böyle yapabilse...

Evet, kesinlikle böyle olmalı. Annem tüm kariyerim boyunca bana yapılan hakaretlerde, saldırılarda, laf atmalarda hep sessiz kalmamı ve Allah'a havale etmemi söyledi. Bu konuda alt yapı önemli. Benim sadece annem değil, basın danışmanlarım, ekibim, kardeşlerim herkes böyle yapmam gerektiğini söylüyor. Benim etrafımda beni koruyan insanlar var. Çok şükür ki varlar.

Peki albümün hazırlık sürecinde neler yaşadınız? Prodüktörlüğünü ablanız Hülya Açıkgöz'le birlikte yapmışsınız. Ablanızın da müzik kulağı iyi midir?

Evet, albümün yapımcısı ben ve ablam. Bu çok büyük bir tecrübeydi. Sanatçı olmanın kreatif tarafı kadar, bir de business tarafı var. Bu yapımcılıkla beraber bu tarafını da keşfettim. Ablam hep son kararı bana bırakıyor. Yapımcılık sadece şarkı seçmek değil, işin mutfağı çok karışık. İnsanlarla olan ilişkin çok önemli. Bir albüm yaparken, hiç kimseyi kırmadan güzel bir şeye ulaşmak istiyorum. Onun parasını ödeme, bunun kalbini kır gibi şeylerden hiç hoşlanmıyorum. Herkes maddi ve manevi emeğinin karşılığını, hakkını alsın istiyorum.

Teknik olarak albümde ne gibi yenilikler var?

Bu albümde, tekrara girmek istemedim. Bir 'Aşk Kaç Beden Giyer' veya 'Deli Oğlan' yok bu albümde. Hadise tarzında çok tempolu şarkılar var ama iki tane de slow parçam var. Onlar da ters köşe oldu ve çok da iyi oldu.

Bir şarkı tamamlandıktan sonra onaylattığınız ya da fikrini sorduğunuz birisi var mı?

Nedense ben çok onay beklemiyorum. Genelde kendi iç sesime güveniyorum ve bu şekilde karar veriyorum. İskender Paydaş bu albümün süpervizörüydü. Onun kulağına çok güvenirim, yıllardır bu işin içinde en iyilerinden biri. Ortak, beraberce karar veriyoruz benim takıldığım noktalarda.

'İngilizce yazdığım sözlerle bir albüm yapmak hayalim'

hadise20141031-3

Siz şarkı sözü yazıyor musunuz ya da yazmayı deniyor musunuz?

Ben Türkçe söz yazamıyorum. Bana Flamana söz yaz desen onu da yazamam ki, o dili de iyi biliyorum. Bir tek İngilizce söz yazabiliyorum. Bu hisle alakalı bir şey. İngilizce yazdığım sözlerle bir albüm yapmak hayalimde var. Kendime böyle bir söz verdim.

Albümün adı 'Tavsiye' ama çıkış parçası olarak 'Nerdesin Aşkım'a karar vermişsiniz. Neden?

Ters köşe yapmayı seviyorum (gülüyor). 'Nerdesin Aşkım', Alper Narman ve Onur Özdemir'in şarkısı. Onlar şarkıyı bana sadece gitarla çalıp gönderdiler. Sadece gitarla bir şarkıyı duyabilmek çok kolay değildir ama ben direkt duyabildim şarkının verdiği hissi. İskender de bayıldı şarkıya. Bu şarkı benim sevdiğim tarzları bir araya getirdi. Hem yabancı pop gibi hem de Türkçe pop gibi bir şarkı. Şarkının arasında bir de oryantal kısım var. Onu da ben istedim, farklı olacağını düşündüm. Gerçekten güzel de oldu.

Klibin yönetmeni de yine diğer kliplerde olduğu gibi ablanız Hülya Açıkgöz. Klibin hikayesine ve çekimlere ortak mı karar veriyorsunuz?

Önce şarkı hakkında ve genel olarak neler yapacağımız hakkında konuşuyoruz. Sonra Hülya, kafasında oluşan fikirle bir moodboard hazırlayıp bana gönderiyor. Kardeş olmamıza bakma, herkes kendi işi konusunda son derece profesyonel çalışıyor. Sonra da ortak fikirlerle beraber yürüyoruz.

Anlaşmazlık yaşadığınızda ya da ortak bir karara varamadığınız zamanlarda ne yapıyorsunuz?

Ben bir şeyi beğenmediğimde yapmıyoruz ama kararsız kaldığım zamanlarda Hülya “Sen kendini bana bırak. Beğenmezsen keser, atarız” diyor. Böyle olunca da anlaşmazlık falan olmuyor.

Stiliniz de küçük kız kardeşiniz Derya Açıkgöz'e ait. Derya Hanım bu albümde, fotoğraflarda daha vamp ve feminen bir Hadise çıkarmış ortaya...

Klipte aslında farklı farklı Hadise'ler var. Mesela üç tane erkeğin arasında oturan Hadise, patron gibi. Erkeklere hükmeden bir Hadise var orada (gülüyor). Bir de dans eden, kendisini seksi hisseden bir Hadise var; her kadın bazı zamanlarda kendisini böyle hisseder. Son olarak da, motor sahnesi var; orada da daha feminen bir kadın var.

'Ana kraliçem, annem'

hadise20141031-4

Peki siz kendinizi klipteki ve albüm fotoğraflarındaki Hadise'ye ne kadar yakın hissediyorsunuz?

Bu saydığım üç modeldeki Hadise'ye de kendimi yakın hissediyorum. Ama en çok da patron olan Hadise'ye bayılıyorum (gülüyor). Patron derken lütfen yanlış anlaşılmasın. Patronluk tasladığım yok kimseye. Ekibimde herkesi çalışma arkadaşım olarak görüyorum. Benim kastettiğim şey, röportajın başında da söylediğim gibi kadının güçlü duruşunu seviyorum.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 44/2015 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik