Menu

‘Gerçek hayatta Polat ve Leyla’nınki gibi bir aşk olamaz’

‘Gerçek hayatta Polat ve Leyla’nınki gibi bir aşk olamaz’

12 yıldır yüksek reyting oranlarıyla hız kesmeden devam eden ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ yayınlanan her yeni bölümüyle izleyiciyi ekran başına kilitliyor.

Polat’ın büyük aşkı ve dizinin güzel savcısı Leyla yani Çiğdem Batur ile vadideki gelişmeleri konuştuk

Nuriye KIRMA

Günümüzde yayınlanan dizilerin iki-üç bölümde reytinge kurban gidip yayından kaldırılmasını düşünürsek 2003 yılından beri yayınlanan ‘Kurtlar Vadisi Pusu’nun elde ettiği başarı inanılır gibi değil. Kemikleşmiş bir izleyici karakteri var ve diziyi her hafta reytinglerde üst sıraya çekiyorlar. Dizideki Polat karakterinin büyük aşkı Leyla’yı canlandıran Çiğdem Batur da dizinin bu kadar sevilmesini, ülke gündemini birebir takip etmesine bağlıyor. ‘Kurtlar Vadisi Pusu’da oyuncu olmanın başka hiçbir projeyle kıyaslanamayacağını söyleyen Batur, diziye ilk dahil olduğu yıllarda, dizinin fanları tarafından yolunun kesildiğini söylüyor. Polat ve Leyla’nın aşkını sorduğumuzda ise, öyle bir aşkın gerçekte varolamayacağını ve ütopik bir aşk olduğunu belirtiyor. İşte güzel oyuncunun ağzından Leyla’nın ve dizinin akıbeti...

‘Kurtlar Vadisi’nin en uzun süredir hayatta kalan oyuncularından birisiniz. Ne olacak bu Leyla’nın hali diye başlayalım...

Ah Leyla, ah Leyla (gülüyor)! Leyla’nın hastalığı seyircide biraz şok yarattı. Her şeye rağmen ayakta durabilen ve her şeyle savaşabilen bir kadının kanser hastalığına yakalanması seyirciyi çok etkiledi. Ben Leyla gibi bir kadının kanseri atlatabileceğini düşünüyorum. Bu söylediğim senaryoyla alakalı değil, senaryoda ne olacak bilemeyiz. Ama ben karakterin genel durumuna bakarak bunu söylüyorum. Bakalım ne olacak, göreceğiz hep beraber.

Siz bu süreçte oyuncu olarak daha iyi canlandırabilmek adına bu tip rahatsızlığı olanları araştırıp gözlemlediniz mi?

Çevremde kanser hastası olan insanlar var ne yazık ki. Çünkü özellikle son yıllarda o kadar artış gösterdi ki bu hastalık, ister istemez bir şekilde görüyorsunuz neler yaşadıklarını. Ben özellikle kemoterapi sürecinde araştırma yaptım. Çünkü kemoterapi sürecinde durmaksızın değişen bir fiziksel görüntü söz konusu. Saçlar dökülüyor, mide bulantısı başlıyor, vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar oluyor. Buna dair de oturup bir araştırma yaptım. Ama bu öyle bir şey ki, çok da onun enerjisini çekmek istemiyorsun. Gerçekten Allah düşmanımın başına vermesin, zor bir hastalık. Büyük mücadeleler gerektiriyor.

Bu hastalığı aslında Leyla ile siz de birebir yaşadınız gibi bir durum var. Gerçek hayatta “Sağlığıma daha fazla dikkat etmeliyim” gibi bir korkunuz oldu mu?

Dediğim gibi birebir aile büyüklerim bu durumu yaşadılar ve hakikaten çok dikkat ediyorum ben de. İster istemez korkuyu yaşıyorsun. Bu hastalığın en temel sebeplerinden biri stres, sigara ve kötü beslenme. Ben yediğime içtiğime çok dikkat ediyorum. Genellikle sebze ağırlıklı besleniyorum. Son zamanlarda alkali su tüketiyorum. Çok faydasını da görüyorum.

‘POLAT LEYLA’YI KAYBEDERSE BİR DAHA AŞIK OLAMAZ’

Polat olur da sevdiği kadını kaybederse, dizinin akışı sizce nasıl bir değişime uğrar?

Polat Leyla’yı kaybederse bir daha aşık olamaz. Yıkılır.

‘Kurtlar Vadisi’ ülkenin en uzun süre devam eden dizilerinden biri. 12 yıldır değişen oyuncularıyla ekranda. Projenin içinde bulunan biri olarak sizce izleyici bu diziyi neden bu kadar sevdi?

Türkiye bu kadar yoğun bir gündeme sahip olduğu sürece ‘Kurtlar Vadisi’ bitmez. ‘Kurtlar Vadisi’ dizi olmanın yanı sıra bir proje bana göre. Ülke gündemini bu kadar dinamik seyirciye yansıtan tek dizi. Doğal olarak siz gazete okumasanız ya da haber izlemeseniz de, ‘Kurtlar Vadisi’ izleyicisiyseniz gündeme ister istemez hakim oluyorsunuz. Fiziksel cast’ı da çok başarılı. Bir alternatifi yok Türkiye’de.

Projeye dahil olmadan önce siz de dizinin takipçisi miydiniz?

Dizinin hikayesine hakimdim, neler işlendiğini biliyordum ama izlemiyordum. Çünkü genel olarak dizi takip etmiyorum. Kendi işlerimizi çekmekten dizi takibine vakit kalmıyor (gülüyor). Ama bu dizinin etkisini, perşembe günleri sokakların boş olma sebebini hep biliyordum.

Dizinin takipçilerinden sokakta nasıl tepkiler alıyorsunuz?

İlk başlarda çok komikti. Görüşmeye gittiğimde, senaristlerden bir tanesi, “Şimdi ‘Kurtlar Vadisi’ne başlayacaksın ya, iki bölüm sonra sokakta yürüken hayatında çok şey değişecek. demişti. O zaman anlamamıştım ne demek istediğini. Ama iki bölüm sonra gerçekten de sokakta insanlar tarafından çevirilip, suratıma kızanlar, bağıranlar olmaya başladı (gülüyor). Çünkü Leyla, Polat’ın işlerine çok fazla karışıyordu. Mesela bir gün bir yerde alışveriş yaptıktan sonra eşyalarımı aldım gidiyorum. Arkadan biri, “Buraya bak! Heyy Leyla sana diyorum” diye bağırdı. Döndüm baktım, “Sen Polat’ın işine çok karışıyorsun. Biraz elini ayağı toparla! Bu iş böyle olmaz” dedi. Ben tabii ki şok (gülüyor). Bu arada etrafımıza insanlar toplandı, adam bağırdığı için. Sonra ben adama 10 dakika bunun bir rol, senaryo olduğunu anlattım. Sonra o da, “Hadi gel gel bir fotoğraf çektirelim seninle” dedi (kahkahalar). O günden sonra anladım ‘Kurtlar Vadisi’nde oynamanın diğer dizilere benzemediğini.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 21/2015 SAYISINDA...

EMR 7061

 

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik