Menu

'Müzik sektörü sürekli saldırgan canlılarla dolu'

'Müzik sektörü sürekli saldırgan canlılarla dolu'

Serhan Sokulgan yaz aylarına yepyeni bir şarkıyla 'merhaba' diyor:

'Sn. Hain'. Genç şarkıcıyla müziğe nasıl başladığını, yazın hit'i olduğunu söylediği şarkısını ve ünlüler camiasındaki vefasızlıkları konuştuk

Nuriye KIRMA

Serhan Sokulgan radyoculuktan şarkıcılığa geçiş yapan isimlerden. Bir dönem Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener ve Ümit Sayın gibi isimlerin albümlerinde PR çalışması da yapan Sokulgan, sanat camiasının vefasızlığından dert yakınıyor ve “Vefa artık sadece semt adı” diyor. Sezen Aksu'nun müzik piyasası içinde gerçek kraliçe olduğunu söyleyen şarkıcı, hem DJ'lik hem de şarkıcılık yapan piyasadaki tek isim olduğunu vurguluyor. Şimdilerde yeni single çalışması 'Sn. Hain' ile müzik listelerinde üst sıralarda yer alıyor ve piyasada adından sıkça söz ettiriyor...

Radyoculuktan şarkıcılığa geçiş yapanlardansınız. Öncesinde de şarkıcılık konusunda bir istek var mıydı, yoksa radyoculukla beraber mi başladı?

Müzisyen babamın bir oğlu olduğum için hayatımda zaten hep müzik vardı. Kendimi bildim bileli çıkan şarkıları hep takip ederdim. Tamamıyla hakimdim diyebilirim. Zamanla birçok şarkıcı, sanatçı arkadaşlıklarım oldu. Ve uzun yıllar bir plak şirketinin PR bölümünde yer almam da bana hatırı sayılır bir tecrübe kazandırdı. Şarkıcılık isteğim tamamen radyo yıllarımdan sonra oturdu diyebilirim.

Müzik sektörünün son yıllardaki gidişatı malum; albümler artık eskisi gibi satmıyor ve sanatçılar sahnelerden emeklerinin karşılığını almaya çalışıyor. Hal böyleyken siz nasıl cesaret ettiniz bu işe girmeye?

“Şarkı söyleyerek bu işten tamamen hayatımı geçindireceğim” deyip, yeni başlayanlara söyleyeceğim şu var: Ya kalp hastası olurlar ya da ruh hastası diyebilirim (gülüyor). Tabii karamsarlık değil ama zorlu bir mücadele. Ben şimdiki müzik sektörünü vahşi bir doğaya benzetiyorum; sürekli saldırgan canlılarla dolu. Gerçi vahşi doğada karnı tok olan birbirine saldırmıyor ama insanoğlunda maalesef böyle değil. "Bu işe girmeye nasıl cesaret ettiniz?" dediniz ya şöyle söyleyeyim: İnsan çok sevdiği, aşık olduğu birine tüm kusurlarına rağmen nasıl gözü kapalı giriyorsa, müzik de benim için aşkla hayatıma aldığım bir sevgili.

'SEZEN AKSU BANA GÖZÜ KAPALI HER ŞARKISINI HEDİYE ETTİ'

En büyük desteği kimden gördünüz?

En büyük desteği Serhan Sokulgan'dan, yani kendimden gördüm (gülüyor). Tabii ki şaka bir yana başlangıç noktamda her zaman destek olan çok müzisyen dostum oldu. Altı yıl evvel ilk çıkış şarkımda Gülşen, bir Sezen Aksu şarkısı 'Kaderim'i benimle beraber söyleyerek düet yaptı. Benim için kıymetlidir her zaman, laf söyletmem! Daha buraya ismini sığdıramayacağımız o kadar özel insan var ki, sayfa yetmez. Sezen Aksu'yu saymıyorum bile, gözü kapalı her şarkısını hediye etti.

Sezen Aksu'ya karşı özel bir bağınız var, değil mi?

Göbek bağı diyelim ona biz (gülüyor). Seviyorum; olduğu gibi bütünüyle, gerçek, saf ve ilk dinlediğim, duyduğum halinden beri. Şimdi herkes “Kraliçeyim” savaşında ama bir tane kraliçe var o da Sezen (Aksu) Cumhuriyeti’dir. Onunla başladı ve onunla bitecek. Tarkan demişti ya zamanında: "Tanrı, kraliçeyi korusun."

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 23/2015 SAYISINDA...

SerhanSokulgan 20

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik