Menu

Hakan Peker Power FM ve Süper FM’e savaş açtı

Hakan Peker Power FM ve Süper FM’e savaş açtı

Radyoculuğun ilk seslerinden biri ve ülkenin ilk kadın müzik direktörüyüm ama hala sağlıklı bir medya ve müzik sistemimiz olmadığını görmekten üzgünüm. Birbiri ile doğru bir enerji içinde çalışınca, çok güzel işler yapılan bu iki dev sektörde stres hiç bitmiyor. Ama malum, tartışmadan sorunları çözemeyiz. O nedenle, bu hafta radyo ve müzik cephesinde yaşanan büyük bir problemi konuşacağız.

hakanpeker20140731-2

ASLINDA PEK ŞAŞIRMADIM

‘Hakan Peker, radyoları mahkemeye veriyor’ diye duyduğumda şaşırmamam bu yüzden. Yaklaşık bir senedir bazı radyocuların şarkı çalmak veya yayına konuk almak için para istediği, yapımcılardan maaşlı bazı müzik direktörleri olduğu fısıltıları hep kulağıma geldi ama ben savcı değilim. Arzu eden radyo yöneticisi, alır oturur listelerini inceler ve radyosunu kullandırtmaz. Ancak, Hakan’ı yıllardır tanırım ve işinde nasıl titiz bir adam olduğunu iyi bildiğim için hemen onu aradım. Kendisine “Hayırdır, radyoları mahkemeye veriyormuşsun?” diye telefon açtığımda, önce “Nasıl duydun?” diye şaşırdı ama daha sonra konuyu tüm detayları ile paylaştı. Ekranında yayınlamadığı kliplerle haber olan Power grubunun bu kez radyosu Powertürk ve bir diğer ulusal radyo Süper Fm’e üç ayrı meslek birliği; MÜYAP, MÜYORBİR ve MSG Hakan Peker’in son single çalışması ‘Mütemadiyen’e yayınlarında hiç yer vermedikleri için ihtar çektiler. Anayasa tüzüğünde de yer alan; rekabet bozucu kurallar oluşturulmaması maddesine dayanılarak çekilen bu ihtarda, ilgili iki radyonun cevap vermesi istendi. Power grubunun, “Bizim bir çağrı merkezimiz var. Şarkılarla ilgili gelen dinleyici isteklerini değerlendiriyoruz ve yayın akışımızı ona göre belirliyoruz.” cevabına karşılık, çekilen ihtarda bu dataların paylaşılması istendi. Süper Fm ise neden bu şarkıyı çalmadığına dair bir açıklama yapamadığı için, çekilen ihtarda ondan da detaylı bir cevap istendi.

‘ŞİMDİ ÇALMAK İÇİN PARA İSTİYORLAR’

Hakan’a “Sen ne diyorsun bu işlere, kızgın mısın?“ diye sorduğumda, “Birkaç yıl uzak kaldım bu piyasadan. Geri döndüm artık tanıyamıyorum.” diye sitem etti. “Eskiden radyolar bize hediyeler gönderirdi, şimdi çalmak için para istiyorlar!” diye devam eden Hakan, “Üstelik Power TV klibimi döndürdüğü halde, şarkımı radyosunda yayınlamıyor! En çok ona şaştım. Fakat, 5846 sayılı Telif Hakları Yasası’na göre bir yapımcı olarak benim de haklarım var. Bana böyle davrananlar varsın Peker Müzik olarak benden çıkan tüm Hakan Peker, Özlem Tekin, Ali Güven albümlerini çalmasınlar. Kanunen benim de onlara ihtar çekip, eserlerimi yayınlatmama hakkım var. Bunu da yapacağım.” dedi. Şimdi sonuç ne derseniz; iki radyonun vereceği cevaplara göre konu yön alacak. Eğer üç meslek birliği verilen açıklamaları yeterli görmez ise, konu mahkemeye taşınıp, Powertürk ve Süper Fm radyolarına maddi manevi tazminat davası açılacak.

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik