Menu

Diskocu Romen kızları pek sevdik

Diskocu Romen kızları pek sevdik

Inna şarkıları ve konserleri derken, Alexandra Stan, şimdi de Otilia… Bu üç Romen kadın yabancı müziğe karşı ilgisini giderek yitiren Türkiye gençlerine kendilerini pek sevdirdi.

Geçtiğimiz günlerde kendisiyle bir röportaj yaptığım Alexandra Stan, ekranda makyajlıyken yaşından çok büyük çıkmasına rağmen aslında çizgi film kızları güzelliğine sahip… Onu görür görmez Japonya seyahatimden aklımda kalan izlenimlerimle; “Sen Japonya’da starsın değil mi” diye sordum, mahçup bakışlarıyla onaylayarak “Evet, öyleyim” dedi. Alexandra’nın Japonya’da bu kadar sevilmesinin müziğinden de fazla en önemli nedeni, narin, kocaman gözlü ve çocuksu yüzü ve fiziği. O ülkede aşırı seksilik, kıvrımlı hatlar ve kadınsılık pek kabul görmüyor.

ROMEN KIZLARIN SIRRI NE?

Alexandra 1

Peki şarkıları radyolarda dönen ve verdikleri konserlere en az bizim yerli pop starlar kadar izleyici toplayan bu Romen kızların sırrı ne? Türkiye’deki hangi yabancı müzik radyosu listesine baksanız, bu üç isim ilk sıralarda yer alıyor. Bizim pop müziğimizin alaturka ve arabesk ile iyice kaynaştığı, rock ve alternatif müzik yapanlar dışında dans müziğinde kimse hala bir cacık olamadığı için, Romenler dinleniyor. Olay bundan ibaret… Beyonce, Rihanna gibi isimler ortalama müziksevere içindeki caz, soul ritmlerleriyle biraz ağır gelince de, 90’larda Madonna ve Shakira ne ise bugün bu kızlar eğlenmek için şarkı arayanların favorisi oldular. Kasım ayı içinde Otilia, Radyo Fenomen’e konuk olup hit şarkısı ‘Bilyoner’i canlı söyledi, yakında konsere de gelecek. Alexandra Stan televizyon programlarına konuk oldu, bizim magazinciler ona ‘Sarışın Rihanna’ diye isim taktı ve kızın mercimek çorbasını çok sevdiğini herkes öğrendi. Hatta Alexandra Stan, o kadar sevildi ki, yılbaşı gecesi Antalya Mardan Palace Otel’de sahne alacak. Kimileri köklerimiz zaten aynı, biz Balkanlardan Goran Bregoviç’i de çok sevdik diyebilir ama Romen etnik müziğinden zerre kullanmayan bu üç isim için bu tez geçerli değil. Hem iyi dans eden, hem müziğinin ritimlerine güvenen ve hem de aksansız İngilizce okuyan Türkiyeli genç bir kız çıkmadığı sürece, Romen kızların tahtını kimse kolay kolay sallayamayacak gibi duruyor.

TÜRK ASILLI ROMEN AYLİN VE KUBAT DÜETİ

IMG 9168-1

Romanya’da yaşayan Türk asıllı Aylin’in hikayesi ise bambaşka. Aylin, İngilizce pop caz bir albümü olan, dizilerde oynayan ve kendi ülkesinde çok tanınan bir isim. Gün gelip, öz vatanında da bir albüm çıkarmak istediğinde, bu yıl mayıs ayında diğer Romen hatunlar gibi İngilizce söylediği ‘Half of Me’ adlı bir single çıkarmış. ‘Half of Me’ videosu o kadar demode ve kötü ki, o video ve sıradan bir şarkı ile burada diğer Romen kızlar kadar başarılı olamamış tabii ki… Üstelik, Allah aşkına kim çektiyse bu videoyu o kadar surat içinden yeni bir isim olan Aylin’i bizim nasıl tanıyıp, benimsememizi bekliyor, hiç anlamadım. Oysa, Romanya’da çıkan ‘Cloud’ adlı şarkısına çektiği klip ne kadar güzel… Bizim klip camiasını hafife mi aldı, ne! İngilizce şarkısının tanıtımı sırasında Mesut Yar’ın ‘Burada Laf Çok’ adlı programına konuk olduğunda söylediği Romen türkü çok beğenilince de, dostları ona neden sen bu türküye Türkçe söz yazıp okumuyorsun demişler. Böylece ‘Mutluluk’ adlı türkü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış. Türkünün içinde bir de düet olsa diye düşünülürken, modern yorumuyla ilk akla gelen isim de Kubat olmuş. Aylin’in daha önce yaptığı çalışmaları ve sesini beğenen Kubat, bu türküde ona eşlik ediyor. Bu haberin çıktığı günlerde klip çekimi için İstanbul’a gelecek olan Aylin, türküsüne çok güveniyor. Eğer ‘Half of Me’ için yaptığı hataları yapmazsa, ‘Mutluluk’ ile ülkemizdeki kariyerine daha sağlam bir başlangıç yapabilir. 


 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik