Menu

‘Yaşamın yapıtaşları çocuklukta oluşuyor’

‘Yaşamın yapıtaşları çocuklukta oluşuyor’

PROF. DR. NİLÜFER PEMBECİOĞLU, ÇOCUK KAVRAMI ÜZERİNE PEK ÇOK ARAŞTIRMASI, KİTAPLARI VE ÇEVİRİLERİ OLAN BİR AKADEMİSYEN. PEMBECİOĞLU, ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GELİŞİMİN KALICI OLDUĞUNU VE YAŞAMIN YAPITAŞLARININ ÇOCUKLUKTA OLUŞTUĞUNU VURGULUYOR

Çağnur Öztürk   Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  

 

Çocuk kavramının tanımını tam olarak yapabilir misiniz?

farklı yasalar çocukluğu farklı biçimlerde tanımlıyor, bizde 18 yaşını tamamlamış herkes çocukluktan kurtulmuş sayılıyor. çünkü çocukluk algılarımıza göre kurtulunması, savuşturulması gereken bir olgu gibi çıkıyor karşımıza. çocuklara sorduğumuzda da bir an önce büyümek istiyorlar. yapamadıkları ya da yapmaları engellenen şeyleri bir an önce yapmak için harekete geçmek istiyorlar. Diğer ülkelerde 16-26 yaş arası değişen bir çıta mevcut, farklı yasal dönemler çıkıyor ancak biz 18 yaşı kabul ediyoruz. Beyin gelişme yaşı aslında 20 civarında, kadında da erkekte de farklı gerçekleşiyor. Motor ve düşünsel beceriler, psikolojik gelişimi epey zaman alarak gelişiyor. fakat bu gelişim oldukça kalıcı aslında. Bireyin diğer dönemleri de bu yapıtaşları üzerine kuruluyor.

Çocukluk döneminde nelere dikkat edilmeli?

Çocuk tıpkı bir kamera gibi 24 saat açık, yaptığınız ettiğiniz her şeyi görüyor. Bunları kaydediyor, belleğinde her şey iyi-kötü iz bırakıyor. Bizim amacımız çocukların belleklerinde iyi izler bırakacak eylemlere tanıklık edilebilmeleri. gazetede gördüğü bir fotoğraf, televizyonda karşılaştığı bir film, dizi, odasındaki oyuncağın kokusu, dokusu çocuklukta hep iz bırakan şeyler. Ne kadar büyüse de, bunlar duygusal beyine işleniyor.


Çocuğun çevresi ne kadar önemli gelişmesinde?
Değer aktarımı da çok önemli, çocuğa en yakınlar değerlerini aktarıyorlar. Anne, baba ya da bakıcı, akraba eğer onlar da yalnız bırakıyorsa çocuk tümüyle televizyona ya da bilgisayara terk edilmişse, oradaki değerler çocuğa geçiyor. Bu noktada çocuk ve medya ilişkisi ortaya çıkıyor. Ve bu çocuk ve medya ilişkisinde çocuk olumsuz etkilenen noktada, çünkü televizyon ve bilgisayardan akan bilgilerde olumsuzluklar var.

Peki medyada çocuğun kullanımı nasıl sizce?

örneğin ‘Bal’ filminde ödül kazanan doğru bir çocuk örneği vardı.
Biraz sorunlu bir çocuğu canlandırsa da, gerçekten alçakgönüllü bir rol canlandırdı bu çocuk oyuncu. aklımda kalan daha ilginç sahneler var örneğin; ‘karışık Pizza’ filminden... adam bir apartmanda mahsur ama karşı bloktaki çocuk da ona yalan söylüyor, apartmanın camından çıkartıyor ve kamerasıyla adamı çekmeye başlıyor. Alıştığımız o masum çocuk değil karşımıza çıkan. Daha çok teknolojik donanımlı, çok bilmiş, büyükleri parmağında oynatan, biraz da içinde kötülük olan bir çocukla karşılaşıyoruz.

Çocuklara sunulan medya ürünleri doğru mu peki?

Çocukların izleyeceği gözetilerek yapılan filmlerin aslında hiç de çocuklara uygun olmadıkları söylenebilir. Örneğin; ‘Narnia günlükleri’ aslında bir ideolojiyi, bir savaş ortamını, çocukluğun dışındaki güçleri ele alan bir film. Yani hangi film olursa olsun aslında çocuklara hiç uygun olmayan yapımlar ortaya çıkıyor. Bir anımı anlatayım; bir çocuk yuvasındaydık, çocuklar harika bir sofra hazırladılar. “Ne kadar güzel bir sofra, ellerinize sağlık” dedim, çocuklardan biri “Evet şükran günü sofrası gibi oldu” dedi. çocuğun çevresinden öğrenmediği kesin, bu bir televizyon kanalından ya da çocuk programından akan bir bilgi. çocuk dünyasında izledikleri karelerin nasıl etki ettiğine bir örnek. Biz kendi kanallarımızda, kendi ürettiğimiz, kendi değerlerimizi taşıyan eylemler, filmler göstermediğimiz sürece bunlar kaçınılmaz olacak ve çocukları başka bir dünya ile başbaşa bırakmış olacağız.


Haftanın sözü

“‘Behzat Ç.’ yok, ‘İşler Güçler’ yok, ‘Leyla ile Mecnun’ yok, ekran senin, dilediğinkadaratkoşturklişelobisi.” BurakAksak-Senarist

 

 

 

 

 

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik